Türkiye'de çocuk işgücü istihdamı: Ankara Siteler örneği
Child labour employment in Turkey: Example of Ankara Si̇teler
- Tez No: 483234
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KONUKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çocuk işgücü insanlık tarihinin başladığı ilk andan itibaren Dünya üzerinde var olmuş ve günümüzde varlığını halen devam ettiren küresel bir sorundur. Çocuk işgücünün kullanılmasının dönemsel olarak dünya çapında binlerce nedeni olmakla beraber temel sorun yoksulluk ve buna bağlı tali unsurlardır. Çocuk işgücü kullanımı kısa vadede ekonomik bir refah artışı sağlıyormuş gibi görünmekle beraber gerek mikro gerekse makro düzeyde muazzam bir refah kaybına neden olmaktadır öyle ki; çocuğun eğitim hayatından ayrılarak çalışma hayatına başlaması onun vasıfsız olarak hayatını devam etmesine neden olmaktadır. Bu durumda uzun vadede ülkenin gelişme politikasından başlayarak birçok konuda aksamalara neden olmaktadır. Çocuk işgücü İstihdamının sadece ferdi zararlarının yanında toplumsal zararlarının da olması nedeniyle bu durum ile mücadele her ferdin ve gerek ulusal gerek uluslararası kamu kurum ve kuruluşlarını ilgilendirmektedir. Araştırmamız içerisinde gerek dünya da gerekse ülkemiz içerisinde çocuk işgücü sorunu ve bu sorunun ortadan kaldırılması ile ilgili yapılan çalışmalar(projeler) incelendi ve küçük bir örneklem olarak Ankara'da çalışan çocuklar sorunu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Child labor from the first moment in human history have been started all over the world and is a global problem that continues to exist today still. Although the basic problem of poverty is the cause of thousands worldwide as the use of child labour periodically and are associated ancillary elements. It makes use of child labour in the short term need to increase economic prosperity but seem to cause the micro and macro level so that the enormous loss of wealth; leaving to start his career in the child's educational life causes him to continue his life as unskilled. In this case, starting from the country's long-term development policies cause disruptions in many aspects. Every individual is struggling with this situation and should concern both national and international public institutions and organizations in the social damage due to loss of child labor employment in addition to just the individual. Child labour problem in our country or in the world in need of our research and studies related to the elimination of this problem (projects) were analyzed and examined the problem of children working in Ankara, a small sample.