Sultan Alp Arslan Dönemi Selçuklu devlet gelenekleri ve törenleri
Seljuk state customs and ceremonies in Sultan Alp Arslan Period
  1. Tez No: 483243
  2. Yazar: AZİZ BAŞDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İslamiyet öncesi Türk kültürü içinde en önemli unsurlar arasında gelenek ve törenler gelir. Türkler, tören ve geleneklerini muhafaza ederek varlıklarını sürdürmüşlerdir. Türk gelenek ve törenlerin oluşmasında Orta Asya'nın iklim ve doğa şartları etkili olmuştur. Bu gelenek ve törenlerin içinde saray, askeri, sosyal, iktisadi ve dini gelenekler ve törenler önemli bir yer tutar. İslamiyet'in kabulünden sonra şekillenen Türk kültürü içinde, Orta Asya'da oluşan gelenek ve törenler, İslami bir kimlik kazanmakla birlikte aynı geleneğin devamı şeklinde uygulanmıştır. Bu gelenek ve törenlerin icra edildiği Türk-İslam devletlerinin başında Büyük Selçuklu Devleti gelmektedir. Bu çalışmada Büyük Selçuklu Sultanı Alp Arslan döneminde icra edilen devlet gelenekleri ve törenleri, eski Türk gelenek ve törenleri arasında bağlantı kurularak açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Customs and ceremonies are among the most important elements in pre-Islamic Turkish culture. The Turks maintained their existence by preserving their ceremonies and customs. The formation of Turkish customs and ceremonies has influenced the climate and natural conditions of Central Asia. In these customs and ceremonies, palace, military, social, economic and religious customs and ceremonies take an important place. Customs and ceremonies that took place in Central Asia in the Turkish culture that took shape after the acceptance of Islam were applied as a continuation of the same tradition with acquiring an Islamic identity. These customs and ceremonies are performed at the beginning of the Turkish-Islamic states is the Great Seljuk State. In this study, the state customs and ceremonies performed during the Great Seljuk Sultan Alp Arslan period will be tried to be explained by linking the old Turkish traditions and ceremonies.