Birinci Dünya Savaşı öncesinde Osmanlı Devletinin İngiltere ile ittifak arayışları
Ottoman Attempts for British alliance on the eve of wwi
  1. Tez No: 483255
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZHAN DOĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin konusu, Birinci Dünya Savaşı'na giden süreçte kamplara ayrılan devletlerarası siyasi ortamda Osmanlı Devleti'nin İngiltere nezdinde giriştiği ittifak kurma arayışlarıdır. Bu çerçevede özellikle XIX. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşen Avrupa devletler sistemindeki değişimler, Osmanlı Devleti'nin kendine bu sistemde yer edinme gayretleri ve Kırım Savaşı ve 1877 - 1878 Osmanlı - Rus Savaşı'nın akabinde belirginleşen Osmanlı Devleti'nin denge siyaseti öncelikle incelenmiştir. 1908 Meşrutiyeti ve müteakiben İttihat Terakki rejiminin yönetimi ele alması, Osmanlı Devleti'nin diplomatik ilişkilerinde kırılma noktası olmuştur. Osmanlı Devleti'nin meşrutiyet rejimine geçişinin parlamenter rejime sahip İngiltere ile olan ilişkilerine olumlu yansıyacağını düşünen İttihat Terakki mensuplarının ilk planda temel hedefi İngiltere ile bir ittifak zemini üzerinde anlaşmaya çalışmak olmuştur. İttihat Terakki mensupları İngiltere ile ittifak kurmak veya bir ittifak zemini üzerinde anlaşmaya varmak üzere iktidarları boyunca teşebbüslerde bulunmuşlardır. Ancak bu yöndeki çabalar devamlı olarak İngiltere'nin Rusya ile 1907'de kurduğu ve 1908'de pekiştirdiği ittifak sebebiyle akamete uğramıştır. Yapılan çalışmada İngiltere'nin özellikle 1908 - 1914 yılları arasında Osmanlı Devleti'ne yönelik izlediği politikalar, Osmanlı devlet adamlarının bu süreçte İngiltere'ye yakınlaşma çabaları ve bu minvalde gerçekleştirilen görüşmelerin detayları, İngiltere Ulusal Arşivi temel alınarak ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The object of this thesis is to analyse the efforts of Ottoman Empire to form an alliance with Britain on the eve of WWI, in an interstate political environment in which European States were divided into blocks. In this context, the changes in European states system as of the second half of the nineteenth century, the efforts and balance policy of the Ottoman Empire to acquire her place in this system, which became evident especially after Crimean War and Ottoman-Russian War of 1877- 1878, are primarily examined. Restoration of the Constitution in 1908, was a breaking point for the diplomatic relations of the Ottoman Empire, after Committee of Union and Progress seized power. The first goal of the members of the Committee of Union and Progress, who think that the transition of the Ottoman Empire to the constitutional regime could best be realized with a good attitude towards Britain, was to form an alliance with Britain. Members of the Committee of Union and Progress, in the course of their power, tried to form an alliance or to establish an understanding on an alliance with Britain. However, these efforts were repeatedly turned down by Britain because of her alliance with Russia. In this study, the policy of Britain towards Ottoman Empire from 1908 to 1914, the details of the efforts of the Ottoman statesmen to get closer with Britain and the negotiations held in this subject are examined based on British National Archives.