Destan ve efsanelere göre bozkır kavimlerinde kültürel hayat
The cultural life amongst the steppe tribes in accord with epics and myths
- Tez No: 483254
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Orta Asya coğrafyasında yaşayan bozkır kavimlerinin kendilerine has olarak meydana getirdiği bozkır kültürüne dair yazılı ve arkeolojik bir çok kaynaktan bilgi edinebilmektedir. Bozkır kültürüne dair bilgi edilen kaynaklardan biri de destan ve efsanelerdir. Bu destan ve efsanelerden bozkır kültürünün siyasi, sosyal, askeri, dini ve ekonomi gibi birçok yönünden bilgi elde edilebilmekte ve bu söz konusu bilgiler diğer yazılı ve arkeolojik kaynakların verdiği bilgileri de destekler mahiyettedir. Bu çalışmada bozkır kavimlerinin kültürel hayatı destan ve efsanelere göre incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From written texts and archaeological data on the steppe culture the steppe tribes of Central Asia made exist idiosyncratically is it possible to extract information. Two sources of the data are epics and myths. Accordingly, many aspects of political, social, military, religious and economic life in the steppe culture can be observed in these epics and myths, and what is obtained from the data acknowledges the written and archaelogical sources. This study intends to analyze the life in the steppe culture in accord with epics and myths