Kredi taleplerinin değerlendirilmesinde finansal bilgilerin etkinliği ve bir örnek uygulama
Effectiveness of financial information in the evaluation of credit demands and a sample application
  1. Tez No: 483256
  2. Yazar: ADEM ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET YİĞİT ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bankaların temel işlevlerinden biri de kredi vermektir. Bankalar kredi verme kararı verirken rekabetçi piyasa koşullarında kredi talebinde bulunan firmaları analiz ederek kredi riskinden korunmaya çalışırlar. Bu çalışmanın amacı ticari kredi taleplerinin değerlendirilmesi ve kredi taleplerinin değerlendirilmesinde bankacıların finansal bilgiye verdikleri önemin tespit edilmesidir. Ayrıca finansal sistem içerisinde önemli bir konuma sahip olan bankaların en önemli işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmelerine yardımcı olmaktır. Bu çalışma kapsamında Türkiye'deki bir bankadan, tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin 2014 ve 2015 yılı finansal bilgileri ile bankanın istihbarat değerlendirmeleri temin edilerek uygulama yapılmıştır. Çalışma sonucunda, kredi verme kararında yalnızca şirketin finansal tablolarının değil, şirketin piyasadaki ve bankalar arasındaki istihbaratı, şirketin alacaklarını tahsil durumunun dikkate alındığı tespit edilmiştir. Kredi değerlendirme sürecinde bankacılar, şirketlerin ortaya koydukları her türlü performansı değerlendirmekte ve ana faaliyet konusu olan unsurlara ağırlık vermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main function of banks is to offer credits. Banks try to protect against credit risk by analyzing firms demanding credit in competitive market conditions while giving credit decision. The objective of this study is to determine the importance of financial information banks give in evaluating the commercial credit demands. In addition, to aid in performing the main functions of banks, located in a significant position in the financial system, in an efficient manner. Within the scope of the study, an application has been performed by obtaining the 2014-2015 financial information and intelligence of a bank from a company operating in textile sector. The result of the study suggests that in credit giving decisions, not only the financial statements of the firm but also the intelligence of market and banks have been taken into consideration as well as the collection of the company's receivables are taken into consideration. In the course of credit evaluation, the bankers evaluate all kinds of performance of the companies and place emphasis on the main business subjects.