Bankacılık sektöründe örgütsel adalet algısının çalışanın iş doyumuna etkisi
The effect of employee's perception of organi̇zational justice on their job satisfaction in banking sector
  1. Tez No: 483272
  2. Yazar: SİNAN ŞEKEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Her işletmenin temelinde olduğu gibi bankaların da amacı kar etmek ve varlığını sürdürebilmektir. Bu bağlamda müşteriye verilen önem ve hassasiyet, küresel ekonomi şartlarında durumu rekabetçi hale getirmiştir. Verilen hizmetin kaliteli olması açısından, banka çalışanlarının iş memnuniyeti önemlidir. Çalışanın iş tatminini birçok konu etkilerken bunlardan biri de çalışanın örgüt içerisindeki adalet algısıdır. Bu çalışmanın amacı, işgörenin örgütsel adalet algısının iş doyumuna etkisini araştırmaktır. Bu amaçla ilgili literatür taranmış, örgütsel adalet ve iş tatmini konuları teorik boyutları ile incelenmiştir. Malatya il merkezinde faaliyet gösteren özel sermayeli bankalarda çalışan 204 kişiden örgütsel adalet ve iş tatmini ölçekleri bulunan anketler ile veriler elde edilmiş, çıkan sonuçlar analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda örgütsel adalet algısının iş tatmini üzerinde anlamlı bir ilişkisinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As it is at the foundation of every business, aim of the banks also able to make profits and survive their existence. In this context, the importance and sensitivity given to customers has made the situation competitive in global economic conditions. In terms of quality of service provided, job satisfaction of bank employees is important. While employee satisfaction affects many subjects, one of them is the sense of justice within the organization. The purpose of this study is to investigate effect on job satisfaction of organizational justice perception. For this purpose, the related literature was examined, and organizational justice and job satisfaction issues were examined with theoretical dimensions. 204 persons who worked in private banks operating in the province of Malatya data on surveys with organizational justice and job satisfaction scales and their results have been analyzed. As a result of these analyzes, it was found that there is a meaningful relationship between organizational justice perception and job satisfaction.