Harb-i umûmî'de Bağdat (1914-1918)
Baghdad in the great war (1914-1918)
  1. Tez No: 483273
  2. Yazar: RAMAZAN SONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bağdat; jeopolitik ve jeostratejik konumu nedeniyle hem Harb-i Umûmî öncesinde hem de sırasında emperyal devletlerin yoğun bir şekilde siyasî, dini, ekonomik ve askerî müdahalelerine şahit olmuştur. Bu bağlamda; 1900-1914 yılları arasında özellikle konsoloslukları vasıtası ile siyasî, ekonomik ve dini enstrümanları kullanarak Bağdat'ta hâkimiyet tesis etmeye çalışan emperyal devletler, Harb-i Umûmî'nin zuhur etmesiyle artık askeri seçenekleri gündemlerine almışlar ve bu süreçten itibaren Bağdat'ı ele geçirebilmek için bir dizi askeri girişimlerde bulunmaya başlamışlardır. Nitekim XX. yüzyılın ilk çeyreğinde Ortadoğu'da, özelde Mezopotamya Havzası'nda en etkin yabancı güç konumunda bulunan İngiltere, Bağdat'a yönelik gerçekleştirilen bu askeri girişimlerde başat bir rol üstlenmiştir. Onu, ilgili süreçte İran üzerinden Bağdat'a yönelik bir dizi operasyonel teşebbüslerde bulunan Rusya izlemiştir. Osmanlı Devleti ise savaş boyunca bu iki devletin Bağdat'a yönelik girişimlerini boşa çıkarabilmek için gayret sarf etmiştir.
Özet (Çeviri)
Baghdad; is a critical city where witnessed intensive politic, religious, economic and military interventions of imperial states both before and during The Great War due to its geopolitic and geostrategic location. In this context; especially between 1900 and 1914, imperial states attempted to establish domination in Baghdad through their consulates and politic, religious and economic instruments. However with the emergence of The Great War they took into consideration military options and from the process they started a range of military attempts for capture Baghdad. As a matter of fact, in the first quarter of XX. century England was the most active foreign power in the Middle East, especially in the Mesopotamia basin and it played a major role in these military initiatives directed towards Baghdad. In the process, Russia carried out a series of operational initiatives which aimed Baghdad via Iran. On the other hand, Ottoman Empire endeavored to destroy the initiatives of these two states towards Baghdad during The Great World.