Birleşik devlet modeli ve Irak uygulaması
United state model and Iraq's application
- Tez No: 483271
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ortadoğu ve Arap ülkelerinin pek çoğu merkezi idarenin üstünlüğüne dayalı ve idari birimlerin sadece merkezi yönetimin devretmeyi uygun gördüğü yetkileri kullanabildiği, tek bir birim olarak yönetilen devlet yapısına sahiptir. Oysa Irak, 2005 Anayasa'sında federal sistemi kabul etmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Girişte genel olarak devletten, unsurlarından ve şekillerinden söz edilmiştir. Birinci bölümde Irak'ın tarihsel gelişimi, toplumsal yapısı ve dini yapısı incelenmektedir. İkinci bölümde ise, 1925'ten beri Irak'ta uygulanan (1925 – 1958 – 1963 – 1964 – 1968 – 1970) anayasaları ışığında Irak devletinin şekli ve yapısı ele alındı. Üçüncü bölümde ise, 2003 yılından sonra 2004 Geçici Yönetim Kanunu doğrultusunda devletin şekli ve idari yapısı ele alınmış ve 2005 Anayasa'sının kabulü, referanduma sunulması, Irak'taki etnik grupların anayasaya farklı yaklaşımları ve federalizm tartışmaları detaylı bir şekilde çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nations in the Middle East especially in Arab world are largely unitary state, Iraq has ambitious embarked on a seemingly agenda of decentralization and devolution mixed with federalism. My thesis study comprised three main parts, the topics that I refer in the First Part are generally dealing with the Iraq social and ethnic structure. Second Part explains in detail the development process of Iraq state structure according to Constitutions that are drafted in Iraq over 1925. We explain the development process of constitutions in Iraq and points out how many constitutions have been so far drafted in Iraq and in how situation are drafted (covering the years 1925 – 1958 – 1963 – 1964 – 1968 – 1970). İn the third part, after 2003 the Iraq state structure had been handled according to the Law of Transition Period of 2004 and explained in detail how this constitution had been stated Iraq state structure. In addition, the 2005 Constitution is explained in detail how this constitution had been drafted and how this constitutional text had been presented to the referendum and how the federalism had been established in this Constitution.