Yüzme havuzları suaynası ile tesisat mekanları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 39787
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu tez kapsamında kullanım amaçlarına ve büyüklüğüne göre çeşitlilik gösteren yüzme havuzlan tiplerine ve buna bağlı olarak değişen mekanik sistemleri belirterek suaynası ile tesisat mekanlarının ilişkileri inceleme konusu olarak ele alınmıştır. 1. Bölüm Bu bölümde yüzme havuzunun tanımı yapılarak kullanıcı istek ve amaçlarına bağlı olarak yüzme havuz tipleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca yüzme havuzlarının konumları ve dış etkenlere bağlı olarak nasıl düzenleneceği örneklerle açıklanmıştır. 2. Bölüm Bu bölümde yüzme havuzu tesisat sistemini oluşturan esasların neler olduğu belirtilerek aralarındaki çeşitli işlevsel farklılıklar üzerinde durulmuştur. Bunun yanında kullanılan elemanların kullanım amacına ve havuz tipine göre nasıl çeşitlilik ve farklılık gösterdiği açıklanmıştır. 3. Bölüm Yüzme havuzu tesisat mekanlarını düzenlenmesinden önce sistem içersindeki elemanlar belirlenerek bunların seçim ve kullanımında etkili olan temel öğeler sıralanmıştır. Daha sonra da alt sistemlerin belirlenmesinde etkili olan çeşitli faktörlere ait temel öğelerin açılımı yapılmıştır. Bütün bu bilgilerin ışığında çeşitli yüzme havuzları içinde yapılan araştırmaların sonucunda yüzme havuzu suaynası alanı ile mekanik tesisat alanı arasında belirgin bir oran olup olmadığı sonucuna varılmak istenmiştir. Bu araştırma sonucunda görülmüştür ki, yüzme havuzları kullanım amaçlarına ve tiplerine bağlı olarak bu oranlar farklılık göstermekle birlikte mekanik alanlar için çeşitli büyüklükteki yüzme havuzlarına göre belirli bir standartlaşmaya ve orana gitmek mümkündür. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY - Examination of The Relationship Between The Watermirror Sizes of Swimming Pools and Their Necessary Installation Areas Swimming pools contain of different types of mechanical systems according to their purpose of utilization and their size. The relationship of the variations in mechanical systems and watermirror with its establishments is taken as research topic here. Part 1 Swimming Pools In this section, the description of swimming pool is made and the types of swimming pools on account of users' demand and aims are taken into consideration. In addition to these positions of swimming pools and the way it will be orginazed against external influences is mentioned with its examples. The types of swimming pools are mentioned below; - Outdoor swimming pools Outdoor or open air pools should not be regarded as substitutes for indoor pools. However as a support facility to indoor pools they offer the follewing advantages: -They are cheaper to build -They avoid the high costs of heating and running an indoor pool in winter -They provide swimming capacity when it is wanted in the warmer monts of the year On the Condinent particulary in Germany combinations are provided of a number of pools with different apoolctivities eg swimming diving and splash pools some with wave making machinery.A good UK example is the WelwynGarden City Stanborough Pool. Since it cannot be regarded as a substitute for indoor provision, the outdoor pool can be well provided in association with an indoor pool. The advantages are the common use of ancillary accomadation for referesments, managment and mechanical services ; as boiler plant for an indoor has unused capacity in the summer. - Leisure swimming pools A new attutide to designing pool building has emerged in recent years, particularly in this country. This pool type, which has been called the leisure pool or free form pool unashamedly recognines that the majority of people go to a pool to splash about and enjoy themselves informally rather than for any serious training or competitive reason. It has been calaimed that over 95 per cent of users swim for purelly recreational reasons. VIThe main features of the design s so far built have been a free- shaped pool incorporating a large percentage of shallow water, as opposed to the familliar rectangular shape for a pool based largely on competitive dimensions. Many such pool have consciously tried to incorporate the feautures of a lido/ beach, and the holiday environment indoors. Other common features have been machines to introduce artificial waves; these usually operate for a short period in every hour and have proved very popular with the users. Water chutes have also been a regular feature. Activities like artificial sun-bathing and refreshment facilities have been provided on the pool surrounds and galleries. - Learner and trainning swimming pools The pools usually seperate from the main pool, but linked closely to it so that family used is not inhibited and during public sessions there can be free movement between the pools. ideally, the pool should be acoustically sperate from other areas to allow teaching to take place away from the noisy environment of other pools. Also the pool should be capable of-being visually screened to give privacy for certain sessions; curtains of suitable material with glazed screening can provide an answer. A learner pool appoximality 12m x 7m with steps along one side has been generally accepted in the past, proving suitable for teaching up the twenty children. Depths varied from 0-5m to 0-8 which prevented any usus other than for young children. - School pools swimming pools With school pools there is generally a much wider choice of site since the pool forms art of recreational facilities of the school. It may therefore be constructed as part of the sports grounds buildings, or it may form part of the main school building and is then often next to the gymnasium. It is now accepted that, ideally all schools should have at least a teaching or learner pool. It is beeter if this can be a seperate unit on its own, but if space or finance will not allow this, than it has to form part of a larger pool used buy the more experienced swimmers. A school swimming pool must be provided with efficient water treatment equipment. Once installed, the plant must be properly operated and this requires a trained operator. The bathing load for school pools is easier to determine than for public, hotel and clup pool. The standard of control of the users is much higer. For a school having 400 or more pupils, a pool 25 x 12,5 m is desirable. VII-Public swimming pools under the control of local authories In the Turkey most large pools covered, since anables them tobe used throughout the year. There are of course, anumbers of large open-air pools, some owned by local authorities and some by private companies, but this operate for only about four to five months out of twelve-generally from may to September, and only a few of these are heated. The shape of most of these pools is rectengular, and the dimensions vary according to estimated use at the time the pool was designed. - Hydrotherapy swimming pools The advantages of carrying out special exercises under water have been known to the medical profession for many years. In Turkey there are many therapeutic pools, but these are attached to the hospitals, recuperation homes and similar institutions. This means that they are only used by people who are definitally in need of the treatment which has been prescribed buy physician. They are not part a holiday resort. Part 2 Swimming Pool Installation Equipments The principles of swimming pools installation systems are indicated and the functional differences among them are examined. Furthermore, the assortments of instruments used is interpreted depending upon the utilization purpose and types of swimming pools. The equipments and systems forms swiming pools are indicated below. -Filitration tank In the Turkey there are two main types of filter used for swimming pool water. a) Rapid gravity filters using graded sand and gravel in large open rectangular tanks which take up a lot of space b) Pressure sand filters cylindrical steel or glass- reinforced plastic tanks, using graded sand as the filter medium. These are generally classified as standard, medium and high rate filters. Public authorities tend to favour the medium rate filters which can operate at the about 35-50 m3 per m2 per hour. - Circulation pomps and equipment The pump used for the circulation of swimming pool water are of the centrifucal type with directly coupled electric motors. It is obviously advantageous to have the pump and motor in duplicate but this is only justified in large installations. For these large installations a number of alternatives are possible, and these are: a) Two pumps each capable of 75 % of the maximum duty required. VIIIb) Two pumps each capable 100 % of the maximum duty, to be run alternately for some fixed period. c) Three pumps each capable of % 50 of the full duty. Two of these will always work in parallel, with the tird in reserve. The reserve pump and motor should be put into service on a regular time schelude to rest the others and ensure that they are in full working order. -Swimming pools chemicals for treatment and equipment Chemicial to the pool water is requried for a number of reasons, the principal ones being: a) For disinfection of the pool water ( to ensure a reasonable standard of bacterial purity ) b) To control the pH within the range 7.2-7.8 c) To maintain the water in proper ' balance' - Chlorination There are three basic methods of chlorinating water: a) The injection of chlorine gas by means of a gas chlorinator. b) The addition of sodium hypochllorite or calsium hypochlorite from solution feed apparatus. c)The addition of other compounds which liberate chlorine or chlorine- containing compounds when dissolved in water. The use of the chlorine gas is considered the most efficent method of chlorination because the dosage can be accurately controllewd; this was the method employed in most modern public swimming pools and many medium to large private pools as well. However, owing to the advent of the Health and Safety at Work legislation, some objections have been raised to the use of chlorine gas cylinders. The chlorine, whether it is injected into the water liberated by special chemicial compounds, is the active sterisilising agent and is used up by bacteria and organic matter in the pool water. Part 3 Swimming Pool Installation Areas In the third section, prior to the organization of installation places, elements in the system are found out and basic points in the selection and utilization of elements are enumerated. After that, the effective different factors of basic elements in the indication of sub-systems is explained briefly. As a result, a model is given by its numerical examples to the relationship between pool watermirror and installation establishment places taking indoor swimming pools as a base. IXElements DimensionFactor Typical Example Pool water areas m2A495 Area of sorround inci. poolside store m2A 495 Area of entrance, referesh. offıce and circulatıon areas m20.7A346 Area of precleance and changing accommadationm20.7A346 Area of plant roornm20.6A297 Total building area m24A1980 The rational relation between watermirror and installation areas depending upon the dirty water gathering system in the pools which have certian watermirrors is shown below; Pool WatermirrorTable 3.2. Revaluation Results (m2)(%}Skimmer System Flowing Channel Sys.0-50%27%7251-100%17%85101-300%42%32301-500:%34501-2000l-|%50