Literature and health: An essay critical and clinical on Vüs'at O. Bener's novels
Edebiyat ve sağlık: Vüs'at O. Bener romanları üzerine kritik ve klinik bir deneme
- Tez No: 483288
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Philosophy, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada modernist yazar Vüs'at O. Bener'in Buzul Çağının Virüsü (1984) ve Bay Muannit Sahtegi'nin Notları (1991) romanlarının, Gilles Deleuze'ün edebiyatın bir sağlık girişimi olduğuna dair önermesi üzerine düşünmek için üretken vakalar teşkil ettiğini savunuyorum. Bu romanların (yazan) öznelerine Bener'in kendine özgü“hasta”ve“şizoid”özne figürasyonunun birer modeli olarak yaklaşarak bu metinlerin öznellik sorununu bir sağlık sorunu olarak, iç dünya ile dış dünya, bireysel dert ile kolektif dert, özel tarih ile kamusal tarih arasındaki ayrımı hem biçimde hem içerikte sorunsallaştırarak irdelediklerini öne sürüyorum. Bu romanlarda yazı eyleminin yalnızca kişisel değil siyasal anlamları da olan bir çıkmaz ama aynı zamanda da bir çıkış yolu olarak belirmesinin bu öznellik sorunsallaştırmasının bir semptomu olduğunu savunuyorum. Nihayetinde, Bener'in karamsar olduğu düşünülegelen romanlarının aslında yeni bir yaşam ihtimaline dair bir tartışma açtıklarını göstermeyi hedefliyorum.
Özet (Çeviri)
In this study, I argue that modernist author Vüs'at O. Bener's novels Buzul Çağının Virüsü (1984) and Bay Muannit Sahtegi'nin Notları (1991) constitute productive cases for reflecting upon Gilles Deleuze's proposition on literature being an enterprise of health. Approaching the (writing) subjects of these novels as models of Bener's distinctive figuration of“sick”and“schizoid”subjects, I assert that these texts probe the question of subjectivity as a question of health, by challenging both in form and content the distinction between inner world and exterior world, individual concern and collective concern, private history and public history. The appearance of the act of writing in these novels as an impasse, but at the same time as a way-out, having not only personal but also political significations, I further argue, is a symptom of this problematization of subjectivity. I ultimately aim to show that Bener's novels, which have been deemed to be pessimist, indeed open a discussion on a new possibility of life.