The heterogeneity of tourists' reactions to terrorism
Turistlerin terörizme karşı tepkilerinin heterojenliği
- Tez No: 483289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM CAN KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde, turistlerin terörizme karşı tepkilerinin kendi ülkelerinde ne kadar teröre maruz kaldıklarına bağlı olduğu savunulmaktadır. Eğer bir ülke terör tehditinden zarar görmekteyse o ülke vatandaşlarının gittikleri yerlerde terör riskini göz ardı edecekleri ve seyehat planlarını değiştirmeyecekleri ileri sürülmektedir. Bu tahmini test etmek için, 1995 ile 2014 yılları arasında turistlerin gittikleri 168 ve geldikleri 178 ülkenin farklı özelliklerine göre turist sayılarının nasıl değiştiği üzerine doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Terörizmin turistlerin hem seyehat ettikleri ülkede hem de kendi ülkelerinde aynı anda artmasının turizm sektöründeki olumsuz etkiyi azalttığı gösterilerek bu hipotez desteklenmiştir. Buna ek olarak, daha zengin ülkelerden gelen turistlerin terör saldırılarına karşı daha fazla hassasiyet gösterdikleri ve bir ülkede terörizmle beraber iç savaş da olmasının turizm sektörü için daha fazla hasara neden olduğu bulunmuştur. Bu tezin temel anlayışı farklı milliyetlere sahip turistlerin teröre karşı gösterdikleri tepki açısından homojen olmadıklarıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I argue that tourists' reactions to terrorism depend on how much terrorism they are exposed to in their home countries. I propose that if a country is more likely to suffer from terrorist threats, then its citizens will be more likely to ignore terrorism risk in their potential destinations, and they will not change their travel plans. To test this prediction, I conduct linear regression analysis on how tourist arrivals change according to different characteristics of 168 destination and 178 origin countries between 1995 and 2014. I provide support for my hypothesis by showing that if terrorism in both destination and origin countries together increase, the negative effect of terrorism on tourism decreases. Furthermore, I find that tourists from richer countries are more sensitive to terrorist attacks and terrorism creates more damage for tourism sector when it is surrounded by civil war. The main insight of this research is that tourists of different nationalities are not homogenous in terms of their reactions to terrorism.