Krankheit als gegendiskurs
Karşıt söylem olarak hastalık
  1. Tez No: 257484
  2. Yazar: ELA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, German Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kültürel ekoloji olarak edebiyatı konu edinen bu çalışmamızda Fritz Zorn'un Mars adlı kitabı, temel öge olarak alınmıştır. Yapıttaki ana tema olan kanser hastalığının yazarın ?ruhsal sağlığına kavuşmasında? etken olması nedeniyle yüceltilmesi ve bunun izinin sürülmesi, tezimizin çıkış noktasıdır.Doğadaki denge ortamı insanın kültürel çevresinde ne ölçüde yansımasını buluyorsa, toplum da o ölçüde denge kurar. Doğaya özgü unsurlar baskılandığında günümüzün çevre felaketi görüntüsü kültüre de yansır. Edebiyat, kültürel ekoloji açısından incelendiğinde bu sorunlara tepki veren bir gösterge olarak karşımıza çıkar.Doğaya ne kadar şiddet uygulanırsa doğa da en az o şiddette ergeç cevap verecektir. İşlediğimiz bu kitap bu döngü üzerine kuruludur. Yazara göre; Zürih gölünün kıyısındaki bir avuç üst tabakanın sergilediği yaşam, göstermelik bir mutluluktan ibarettir. Bu mutluluk tablosunda olumsuzluklara yer verilmez, oysa bu olumsuzluklardan biri ölümcül hastalığından dolayı yazarın ta kendisidir. Yazar kitabıyla bu sahte mutluluğa karşı savaş açar, hastalığının nedenini bu ütopik düzene bağlar.Kültürel ekoloji olarak edebiyat, karşıt söylemci tutumuyla kültürün olumsuz yönlerine işaret eder. Edebiyatın bu işlevi doğrultusunda Hubert Zapf, bir üçleme modeli geliştirmiştir. Bu modele göre edebi eser, sistemi hedef alan kültür-eleştirel bir üst-söylem yaratır. Kültürel gerçeklik sisteminin kıyılarına itilen, unsurlar edebi sahneye çıkarılarak, bir kurmaca karşıt söylem oluşturulur. Kültürel gerçeklik sisteminin sınırları dışına çıkarılmış unsurlar, yeniden kültürel sisteme dahil edilerek, bir uzlaştırıcı söylemler arasılık sergilenir.Edebiyat, bir ekolojik kültür ortamı yaratmaktadır. Kültür ve doğa arasında nasıl karşılıklı bir etkileşim varsa doğa ve kültür bilimleri arasında da böyle bir ilişki vardır. Edebiyat, düşsel dünyası ile bu ilişkiye gösterge olur ve sembolik denge kurucu bir rol üstlenir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fritz Zorn?s autobiographical essay, Mars is analysed from a cultural-ecological perspective. The main issue in the work is that cancer plays a role as an instrument for the writer to regain his mental health and trace this process of healing. Though being an illness, cancer is sublimated in terms of its therapeutic impact.When the elements of nature are supressed, the view of a natural disaster is also observed in culture, which is pointed out in personal and social degeneration, exhaustion and deformation. When literature is examined from the cultural-ecological viewpoint, it appears as an indicator that responds to these problems. The more nature is subjected to violence, the more violently nature will respond to that, which Zorn?s work is based on.Literature as cultural ecology points to the negative sides of culture through forming a counter discourse while it goes parallel with the ecological and aesthetic processes in its imaginative medium. Hubert Zapf forms a triadic function model that stems from the cultural-ecological function of literature. According to this model, the imaginative world of the literary work creates a cultural-critical metadiscourse demonstrationg the contradictions and one-dimensional sides of the civilisatory powers. It forms an imaginative counter-discourse to put a light on the marginalised and ignored elements by having them on the literary scene. Lastly, the elements that are put outside of the system of reality are reinegrated in the cultural system through demonstrating a reintegrative interdiscourse. Within the context of Mars, illness is portrayed as a representative of nature and reintegrated into culture. The phenomenon of illness that is underestimated in the times when reason dominates body and culture dominates nature is described as a cultural phenomenon in literature. Literature creates an ecological cultural medium through its imaginative dimension. There is such a mutual relationship between natural sciences and cultural studies as the interdependence between nature and culture; literature, through its imaginative dimension, becomes an indicator of this relationship and undertakes the role of a symbolic mechanism of balance.