An empirical evaluation of the relation between foreign policy behavior and fatality of transnational terrorism
Dış politika davranışı ve transnasyonal terör saldırılarının ölümcüllüğü arasındaki ilişkinin ampirik değerlendirmesi
- Tez No: 483313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM CAN KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Devletlerin izledikleri dış politika davranışlarından hangileri maruz kaldıkları transnasyonal terör saldırılarının ölümcüllüğünü etkiler? Bu çalışma, bazı dış politika davranışlarını izleyen devletlerin uluslararası aktörlerin stratejik çıkarlarıyla çatışmaya daha çok elverişli olduklarını varsayar. Bu durumlarda, terör saldırıları, devletlerin izledikleri dış politika davranışlarıyla çıkarları zedelenen aktörlerin başvurabilecekleri bir araç olarak ortaya çıkabilir. Sözkonusu bakış açısından hareketle, bazı dış politika davranışlarını sergileyen ülkelerin daha ölümcül transnasyonal terör saldırılarına maruz kalabileceklerini öngörmektedir. Bu çalışmanın analiz ettiği dış politika tercihleri; uluslararası krizlere dahil olmak, sivil savaşa müdahale etmek ve Amerika Birleşik Devletleri ile dış politika benzerliğidir. Dolayısıyla bu çalışma, devletlerin uluslararası krizlere dahil olmalarının, sivil savaşlara müdahale etmelerinin ve ABD ile dış politika benzerliklerinin, sözkonusu devletlerin maruz kaldıkları transnasyonal terör saldırılarının ölümcüllüğüne etkisini test etmeyi amaçlar. Bu araştırmayı yürütmek için, 1970 ve 2007 arasında devletlerin maruz kaldıkları transnasyonal terör saldırılarının ölümcüllüğü incelenmiştir. Çalışmanın bulguları devletlerin izledikleri bazı dış politika davranışlarının, sözkonusu devletlerin maruz kaldıkları transnasyonal terör saldırılarındaki ölümcüllüğü etkilediğini ortaya koymuştur. Analize göre, devletlerin uluslararası krizlere dahil olmaları ve ABD ile dış politika benzerlikleri maruz kaldıkları transnasyonal terör saldırılarındaki toplam ölüm sayısını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
What kind of foreign policy behaviors of states affect the fatality of transnational terrorist incidents they suffer in a given year? This study argues that states that follow certain foreign policy behaviors are more likely to challenge the strategic interests of other actors in the international arena. In such situations, sponsoring or conducting a terrorist attack may appear as a good tactic for those whose interests are hurt as a result of these foreign policy behaviors. From this point of view, the expectation is that states that pursue certain foreign policy behavior are likely to incur more lethal transnational terrorist incidents. This thesis analyses the following foreign policy behaviors of states; involvement in international crises, intervention in civil wars and foreign policy similarity with the United States. Therefore, it aims to test the possible influence of states' involvement in international crises, intervention to civil wars and foreign policy similarity with the US on the fatality of terrorist incidents which they incur. For this purpose, I analyze the lethality of transnational terrorist incidents between 1970 and 2007. The findings suggest that certain type of foreign policy behaviors of states have an impact on the fatality of transnational terrorist incidents they are exposed to. More specifically, states' involvement in international crises and their foreign policy similarity with the United States influence the total number of deaths as a result of transnational terrorist attacks.