Hata türü ve etkileri analizi ve tekstil sanayiinde bir uygulama
Failure mode and effect analysis and implementation in a textile factory
  1. Tez No: 483329
  2. Yazar: MELİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TAHA BİLİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hata Türü ve Etkileri Analizi, hataya neden olabilecek riskleri tespit ederek, bu hataların nedenlerine ve etkilerine göre uygun iyileştirme teknikleri ile sıralanmasını sağlar. Uygulanan iyileştirme teknikleri ile hata minimize edilerek müşteriye veya bir sonraki işleme sorunlu ürün gönderilmesi engellenerek sorunun kaynağında çözülmesi sağlanmaktadır. Yaptığımız bu çalışma ile, tespit edilen mevcut ve ortaya çıkma olasılığı olan hatalara yapılan tavsiyelerin öncesinde ve sonrasında ki risk öncelik sayısı hesaplama yöntemi ile elde edilen sonuçlara göre değerlendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Failure mode and effects analysis determines the risks which cause failure, also array the reason and effects of these failures by proper improvement techniques.Moreover, in order to minimise of failures and prevent faulty items on the further processes, related optimization techniques may be used. With that study ,Risk Priority Number is calculated for established and contingency failures before&after of advices which was made and made evaluations result based on result.