İş sağlığı ve güvenliğinde fiziksel risk etmenlerinin bulanık hata türü ve etkileri analizi ile değerlendirilmesi-hazır giyim işletmesi örneği
Evaluation of physical risk factors in occupational health and safety by fuzzy failure mode effects analysis – case of clothing enterprise
- Tez No: 762177
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL CEYHUN SABIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışmasında, bir hazır giyim işletmesinde fiziksel risk etmenlerine bağlı olarak çalışanların maruz kalabileceği riskler HTEA ve Bulanık HTEA risk değerlendirme yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Ayrıca HTEA ve Bulanık HTEA yöntemleri ile elde edilen sonuçlar kıyaslanarak yöntemlerin etkinliği ve yeterliliği araştırılmıştır. İşletmede fiziksel risk etmenlerine dair ölçümler yapılırken ulusal ve uluslararası standartlarda yer alan yöntem ve değerler kullanılmıştır. Bulanık HTEA yönteminin modellemesi için MATLAB programının bir eklentisi olan“Fuzzy Logic Designer”kullanılmıştır. Bulanık HTEA yöntemini kullanarak işyerindeki risklerin daha etkin ve doğru bir şekilde değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the risks that employees may be exposed to depending on physical risk factors in a clothing enterprise were evaluated with FMEA and Fuzzy FMEA risk assessment methods. In addition, the efficiency and adequacy of the methods were investigated by comparing the results obtained with FMEA and Fuzzy FMEA methods. While measuring physical risk factors in the enterprise, methods and values in national and international standards were used. For the modeling of the fuzzy FMEA method,“Fuzzy Logic Designer”, an add-on to the MATLAB program, was used. It has been concluded that risks in the workplace can be evaluated more effectively and accurately by using the fuzzy FMEA method.