Türkiyede kadın girişimciliğin gelişiminde devlet destekleri girişimcilik eğitimi alan kadın girişimcilerin analizi
  1. Tez No: 483331
  2. Yazar: SELEN ÇELİKÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KADRİ MİRZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
KOBİ'lerin gelişiminde Devlet destekleri ve alternatif finansman kaynakları fırsat noktaları olarak görülmektedir. Bu çalışma ülkemizde girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla, girişimci adaylarının devlet destekleri ve alternatif finansman kanalları konuları ile girişimciliğin türleri ve işlevleri konusunda bilgilendirilmesini hedeflemektedir. Unutulmamalıdır ki, tüm girişimci adayları gibi kadın girişimciler kolaylıkla finansman sorununu çözemedikleri için ciddi zorluklar yaşamakta, paranın kaynağına kredi olarak dahi bile olsa ulaşamamaları önemli zorluk yaratmaktadır. Ayrıca, çalışma kapsamında girişimci adaylarına girişimcilerin ilerlemesi önünde en büyük engellerden birisi olan ekonomik kaynakların eksikliği ve mevcut finansal kaynaklara erişim zorlukları ile başa çıkmada katkı sağlayacak çözüm önerileri sunulmaktadır. Çalışmada kullanılan yapılandırılmış görüşme formları ile girişimcilerin eğitim seviyelerine göre verdikleri cevaplar ile aldıkları destek miktarları ve çeşitlerinin girişimci adaylarının işletme kurma sürecindeki kararlılıklarına etkileri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu çalışma kapsamında Türkiye'de Girişimciliğin Gelişiminde Devlet Destekleri ve Özel Finansman Yöntemlerinin kadın girişimciler üzerinde ki etkileri incelenmiştir. Öncelikle değerli hocam tez danışmanım Yrd. Doç. Dr. Kadri Mirze , Yrd. Doç. Dr. Mustafa Er, Dr. Neslihan Fatma Er, Arş. Gör. Elanur Türküz'e , Öğr.Gör. Tahir Naci Özoktaş'a Teşekkürlerimi sunarım. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri kapsamında işbirliği yaptığımız KOSGEB ve İŞKUR Müdürlüklerine, bu zorlu tez süreci boyunca benden desteğini esirgemeyen çalışma arkadaşım Öğr.Gör.İsrafil Yücel'e, tüm eğitim ve çalışma hayatım boyunca maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen her zaman sevgiyle yanımda olan Aileme teşekkürlerimi bir borç bilirim.
Özet (Çeviri)
Government funds and other alternative sources of funding play an essential role in the development of Small and Medium Sized Enterprises (KOBIs). The aim of this study is to inform the entrepreneur candidates about the government funds and the other alternative sources of funding. It should be kept in mind that like all other entrepreneur candidates women entrepreneurs suffer from the problem of reaching sufficient amounts of funds to start business. So, this study presents alternative ways to reach the available funding resources to the entrepreneur candidates. Providing the entrepreneur candidates with the strategies to cope with the difficulties in reaching the available funds is also in the scope of this study. Using the structured interview forms, the researcher collected data pertaining to the funds the entrepreneur candidates obtained based on their educational backgrounds and the effects of those on their decision making processes also analyzed and evaluated. Another objective of this study is to elaborate on the effects of government funds and private funding tools on the development of entrepreneurship and especially women's entrepreneurship in Turkey. I would like to express my special appreciation and thanks to my advisor Assist.Prof.Dr. Kadri Mirze, he has been a tremendous mentor for me. Furthermore, I would like to extend my sincerest thanks and appreciation to my colleagues Assist.Prof.Dr.Mustafa ER, Dr.Neslihan Fatma Er, Research Assistant Elanur Türküz and Lecturer Tahir Naci Özoktaş who helped me accomplish this study. Gratitude is extended to executive offices of Small and Medium Enterprises Development Organization (KOSGEB) and the Turkish Employment Organization (İSKUR) for their sincere cooperation. Thanks are also extended to my friend and lecturer İsrafil Yücel. He was always there for me and I will always appreciate the encouragement and good will we shared. Finally, special recognition goes out to my mother and grandmother, for their support, encouragement and patience during my pursuit of the degrees and hard times in my office. Words cannot express how grateful I am to them for all of the sacrifices that they have made on my behalf.