Türkiye-İran siyasi ilişkileri (1923-1960)
Turkey-Iran political relations (1923-1960)
- Tez No: 483336
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
“1923-1960 Türkiye-İran Siyasi İlişkileri”adlı çalışmada, 1923 yılından başlayarak 1960 yılına kadar geçen sürede Türkiye-İran ilişkilerinin gelişimi ve bu gelişimi etkileyen unsurlar çalışmaya konu edilmiştir. Türkiye-İran ilişkilerini esas alan bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; Milli Mücadele Dönemi'nden başlayarak 1938 yılında yapılan Sadabat Paktı'na kadar geçen sürede meydana gelen gelişmeleri, ikinci bölüm ise İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelerin Türkiye-İran ilişkilerine olan etkisini ihtiva etmektedir. Bununla birlikte Demokrat Parti'nin iktidar olmasıyla ilişkilerin nasıl bir hâl aldığı ele alınmış, son olarak da 1955 yılında yapılan Bağdat Paktı'nın CENTO'ya olan dönüşümü ve bu dönüşümün Türkiye-İran ilişkilerine olan etkileri üzerinde durulmuştur. Anahtar Kelimeler; Türkiye, İran, Siyaset, Basın, Anlaşma, Sadabat Paktı, Bağdat Paktı, CENTO.
Özet (Çeviri)
In the study titled“1923-1960 Turkey-Iran Political Relations”, the development of Turkey-Iran relations from 1923 to 1960 and the factors influencing this development were studied. This study based on Turkey-Iran relations consists of two parts. First part; The developments that took place during the period between the National Struggle and the Sadabat Pact in 1938 and the second part are the developments in the Second World War and the subsequent developments and the effects of these developments on Turkey-Iran relations. Finally, it is emphasized how the relations of the Democratic Party with the power were taken and finally the transformation of the Baghdad Pact into the CENTO in 1955 and its effects on Turkey-Iran relations. Keywords; Turkey, Iran, Politics, Press, Agreement, Sadabat Paktı, Baghdad Paktı, CENTO.