Osmanlı siyasal ve sosyal hayatın tanziminde geleneksel eğitim kurumlarının rolü
The role of traditional education institutions in the arrangement of ottoman political and social life
  1. Tez No: 483350
  2. Yazar: ERCÜMENT TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE AKYÜZ ORAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Geleneksel eğitim kurumları ile Osmanlı siyasal ve sosyal iradeleri arasındaki karşılıklı etkiyi konu alan bu çalışma, her ne kadar Osmanlı ıslahat asrının öncesini ve esnasını araştırmayı hedeflemiş olsa da konunun daha anlaşılır olması için Osmanlı'nın kuruluşundan hatta mirasçısı olduğu dünyadan da alıntılar yapılarak hazırlanmıştır. Osmanlı'nın kuruluşundan itibaren aktif rol alan geleneksel eğitim kurumları, hem muhatap kitlesinin hem de müfredatlarının belirli oranlarda farklı olmasından dolayı mektep/medrese, saray okulu ve tarikatlar şeklinde sınıflandırılmışlardır. Saray okulu doğrudan doğruya devletin yönetim tabakasını dikkate almış, mektepler ile medreseler siyasal ve sosyal hayata teorik plan üzerinden katkı sunmuş, tarikatlar ise bu planı yaşanılır kılmak üzere faaliyette bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which is about the mutual effect between traditional education institutions and Ottoman political and social events, was aimed to investigate the earlier and during term of the Ottoman reformation period but it was prepared by making quotations from the world that it was even the heir of the Ottoman Empire. Traditional educational institutions, which have been active since the foundation of the Ottoman Empire, have been classified as primary scholl/madrasah, palace school and order of dervishes owing to the fact that both the mass of the subjects and their curricula are different at certain rates. The palace school has trained qualified people who the state needs. Primary schools and madrasahs contributed political and social life through the theoretical plan, and the sects acted to make this plan possible.