2641 numaralı Malatya kazası Merkez Müslim Nüfus Defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi (H-1261/m-1845)
Transcription and evaluation of 2641 Muslim Population Registeration Malatya Central district (The hegira calendar-1261/the gregorian calendar-1845)
- Tez No: 730053
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÖKÇE, PROF. DR. ERKAN GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Nüfus sayımı bir ülkede iktisadi, sosyal ve hayatın diğer tüm alanlarına hitap eden meselelerde hızlı çözüm üretmeye, ülkedeki zenginliği keşfetmeye, sosyal ve siyasal ihtiyaçlara hitap etmeye ve özelde ilgili yerleşim birimi genelde ise tüm ülkenin sorunlarına cevap vermeye yönelik geniş çaplı bir eylemdir. Osmanlı Devleti'nde nüfus sayımı ilk defa II. Mahmud döneminde yapılmış ve devam eden süreçte ekonomik gerekçeler ağırlıklı olmak üzere tekrarlanmıştır. Bu çalışmada da ele alınan ve değerlendirilen nüfus kayıtları 19. yüzyılda tutulmaya başlanılan ve adına artık Nüfus Defteri denilen bir örnekten ibarettir.“2641 Numaralı Malatya Kazası Merkez Müslim Nüfus Defteri'nin Transkripsiyon ve Değerlendirmesi (H-1261/M-1845)”adlı bu çalışma Malatya şehri ve kazası dahilinde bulunan 37 mahallenin nüfusu üzerine yapılmış bir değerlendirme ve tahlil çalışmasıdır. Mezkur şehirdeki 37 mahallede yaşayan 2373 hanedeki 6668 Müslüman erkek nüfusunun boy, yaş, lakap, sosyal statü, askerlik durumu, meslek, fiziki özellikleri, hastalık veya engellilik durumları, nereden geldikleri ve göç etttikleri yerler gibi hususlara ait bilgilerin tablolar halinde ve istatistiki değerlendirmeler bağlamında analizi yapılmıştır. Çalışma iki bölümden müteşekkil olup ilk bölümde ilgili defterin analizi, ikinci bölümde ise defterin transkribe edilmiş metni yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The population census is on a vast scale action that targets by seeking out rapid solution in regards to economic, social and in every other aspects of life in a country as a whole in which generates by discovering and addressing the wealth social and political needs as well as responding to the issues in particular for the relevant settlement and the whole country in general. The census, however, was recorded during the reign of 2. Mahmud in the Ottoman Empire for the first time and not to mention was repeated repeated massively for economic reasons later on. In this research, the population records which is nowadays also called Population Registration is discussed and evaluated being an example that was started to be kept in the 19th century. The study of ''Transcription and Evaluation of 2641 Muslim Population Registeration n Malatya Central District (The Hegira Calendar-1261/The Gregorian Calendar-1845)'' is a research of evaluation and analysis on the population 37 neighbourhoods within the city of Malatya. Analysis that just about 6668 Muslim male population in 2373 households living in 37 neighbourhoods in with so-called city, Malatya, illustrates about their height, age, nickname, social status, military service status, occupation, physical characteristics, illness or disability, where they came from and where they migrated analysing in the charts and statistics. This study consists of two main parts in which the first part shows the analysis of population registration, following up of second part that touches on transcribed text of population census.