Banka çalışanlarının çatışma yönetim tarzları ile duygusal emek harcama düzeyleri arasındaki ilişkilerin araştırılması: Kars ili örneği
An investigation of relations between the conflict management style and emotional labor spending levels of bank employees
  1. Tez No: 483360
  2. Yazar: FULYA SEZER AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES YEŞİLKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı, işletmelerde çalışan bireylerin kullandıkları Çatışma Yönetimi Tarzı ile Duygusal Emek harcama düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaca ulaşmak üzere, Kars İli'nde faaliyet göstermekte olan kamu ve özel nitelikli tüm bankalarda çalışan toplamda 140 kişinin katılım sağladığı bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma örnekleminden elde edilen veriler SPSS 20 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, kullanılan Çatışma Yönetimi Tarzı ile Duygusal Emek düzeyi arasında olumlu yönde ve anlamlı bir ilişki olduğunu, kullandıkları çatışma yönetimi tarzının, onların duygusal emek harcamalarına yol açtığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the Conflict Management Style used by individuals working in businesses, and the level of Emotional Labor expenditure. To achieve this goal, a total of 140 people working in all public and private banks operating in Kars province, were involved in the research. The data obtained from the research sample were analyzed with the SPSS 20 program. The results of the analysis shown that there is a positive and meaningful relationship between the Conflict Management Style used and the Emotional Labor level, and that the Conflict Management Style they use leads to their Emotional Labor expenditures.