Mezopotamya'da aile ilişkileri (Mezopotamya halklarında ilk erkek evlat)
Family relationship in Mesopotamia (First male child in the Mesopotamian peoples)
- Tez No: 483359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Aile insanoğlunun bir arada yaşama ve bağ edinme dürtüsünün en doğal sonucu olarak ortaya çıkan bir kurumdur. Aile bireyleri arasındaki ilişki ise, bu bireylere atfedilen konum sayesinde ahlaki, kültürel ve geleneksel anlamda toplumsal değerleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada Mezopotamya halklarında ilk erkek evladın konumu; aile ilişkileri, sosyal, siyasal ve dini kurumlardaki öncelikler, hak ve sorumluluklar bağlamında incelenmiştir. İlk erkek evladın, özellikle aile kurumundaki geleneksel konumu üzerinde durulmuş; Ancak sıradışı durumlara da değinilmiştir. Bu amaçla aile ilişkileri hakkında bilgi veren çalışmalardan istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The family is an institution that has emerged as the most natural result of living together and acquiring bond. The relationship between family members constitutes social values in moral, cultural and traditional sense thanks to the position that they are attribute of. In this study, the position of the first male son in Mesopotamian peoples; family relations, priorities in social, political and religious institutions were examined in terms of rights and responsibilities. The focus of the first male son, especially on the traditional position of the family, However, unusual cases are also mentioned. For this purpose, it was benefited from studies giving information about family relationships.