Developing speaking skills via creating and using learner podcasts in English language classes
İngilizce öğretiminde öğrenci podcastlerinin oluşturulup kullanılarak konuşma becerilerinin geliştirilmesi
- Tez No: 483391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ALAGÖZLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu doktora tez çalışması yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmede teknoloji temelli yeni bir eğitimsel araç olarak öğrenci podcastleri kullanımının etkinliğini değerlendirmiştir. Bu çalışma öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerini geliştirmede öğrenci podcastleri oluşturup kullanma hakkındaki görüşlerini araştırmıştır. İlgili çalışma ayrıca, öğrencilerin öğrenci podcatleri kullanma hakkındaki görüşlerinin, öğrencilerin demografik özelliklerine göre (cinsiyet ve İngilizce öğrenme süresi) değişip değişmediğini incelemiştir. Buna ek olarak, bu araştırma öğrenci podcastleri oluşturup kullanmanın öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmeye ne derecede olumlu katkı sağladığını sorgulamıştır. Çalışma için gerekli olan bilgi, Hacettepe Üniversitesi'ndeki 90 öğrenciye dağıtılan anketler, 33 öğrenciyle yapılan mülakatlar ve ön test ve eğitim sonrası konuşma testinin uygulanması ile toplanmıştır. Toplanan veri nitel ve nicel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmede öğrenci podcastleri oluşturma ve kullanma konusunda olumlu bir bakış açısına sahip olduğunu göstermiştir. Öğrenciler, öğrenci podcastlerinin konuşma becerilerini geliştirmeye oldukça fayda sağladığına inanmaktadırlar. Ayrıca, öğrencilerin, öğrenci podcastleri oluşturma ile ilgili düşüncelerinin demografik özelliklere göre (cinsiyet ve İngilizce öğrenme süresi) istatiksel olarak önemli ölçüde değişiklik gösterdiği bulunmuştur. Bununla beraber, öğrenci podcastlerinin yardımcı eğitimsel bir araç olarak etkililiği konusunda, ön ve eğitim sonrası konuşma testleri, öğrenci podcastleri oluşturup kullanmanın öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmeye önemli bir katkı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to assess the effectiveness of the use of learner podcasts in English language classes as an innovative technology-based instructional tool to develop EFL learners' speaking skills. This study investigated the viewpoints of EFL students on using and creating learner podcasts to improve their speaking skills. The study also examined whether there are any significant differences among participants' views with respect to their demographic features (gender and learning period) in creating and using learner podcasts to develop their speaking skills. Furthermore, the study explored to what extent learner-produced podcasts help EFL students to develop their speaking skills. The data were collected through a student questionnaire distributed to 90 students, interviews conducted with 33 students and a pre-and post-speaking tests administered to students studying in the Preparatory School at Hacettepe University. The data gathered from all instruments were analyzed qualitatively and quantitatively. Findings revealed that EFL students have positive viewpoints on using and creating learner podcasts to develop their speaking skills. In addition, the students believe that learner podcasts are highly beneficial to improving their speaking skills. Moreover, statistically significant differences in students' viewpoints about the use of learner podcasts to develop their speaking skills based on gender and their previous learning experience were found. As regards the effectiveness of learner podcasts as a supplementary instructional tool, the data gathered from pre-and posttests showed that creating learner podcasts had a significant effect on learners' speaking skill improvement.