EFL students' attitudes towards the development of speaking skills via project-based learning: An omnipresent learning perspective
EFL öğrencilerinin konuşma becerilerinin proje tabanlı öğrenme yoluyla geliştirilmesine yönelik tutumları: Sınırsız öğrenme perspektifi
  1. Tez No: 356901
  2. Yazar: İSMAİL YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Yabancı dil öğrenimi bağlamında en çetin boyutlardan birini ele alan bu çalışma konuşma becerilerinin Proje Tabanlı Öğrenme modeliyle geliştirilmesi üzerine odaklanmaktadır.Bu çalışma 2013-14 akademik yılı güz döneminde Ondokuz Mayıs Üniversitesi hazırlık sınıfında eğitim alan bir deney ve bir kontrol grubunun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu gruplar dönem başında rastgele oluşturulmuştur ve güz yarıyılı boyunca araştırmacının verdiği konuşma dersleri kapsamında bu çalışmaya dâhil olmuşlardır. Çalışmanın uygulama aşamasının başlamasıyla birlikte, iki grup konuşma derslerini farklı iki yaklaşımla almaya başlamışlardır. Dönem boyunca deney grubunun dersleri proje tabanlı bir sistemle ilerlerken kontrol grubunun konuşma dersleri seçilen ders kitabına dayalı olarak işlenmiştir. Deney grubunun dersleri yapılan projeler vasıtasıyla zaman ve mekândan bağımsız olarak sınırsız öğrenme ilkesini yansıtırken, kontrol grubunun dersleri seçilen ders kitabıyla sınırlı kalan geleneksel bir anlayışı barındırmaktadır. Çalışmanın sonuçları Proje Tabanlı Öğrenme'nin konuşma becerilerinin geliştirilmesi bağlamında etkili bir yol olduğunu ortaya koymaktadır. Hem tutum hem de konuşma becerisi boyutlarına ilişkin analizler deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluştuğunu göstermektedir. Uygulama sonrası gerçekleştirilen röportajlardan elde edilen nitel verilerin analizi de yine Proje Tabanlı Öğrenme lehinde sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu bulgular ışığında Proje Tabanlı Öğrenme yaklaşımının İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği konuşma sınıflarında öğrencilerin derse olan tutumlarını ve konuşma becerilerini geliştirmesi bağlamında etkili bir araç olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Focusing on one of the thorniest dimensions in EFL context, this study concentrates on the development of speaking skills through Project-based Learning. This study was conducted in the Prep School at Ondokuz Mayıs University with the participation of two groups, one experimental and one control group, attending the preparatory education in 2013-14 academic year. These groups were formed randomly at the very beginning of the semester. They were included in the study throughout one semester (fall) under the framework of speaking lessons offered by the researcher. With the start given to the application phase of the study, the two groups were exposed to two different approaches to develop speaking skills. Throughout the semester, the experimental group received project-based speaking lessons while the control group received coursebook-based ones. The model adopted in the experimental group reflected an omnipresent learning perspective through projects; however, the lessons in the control group possessed a traditional understanding characterized by the existence and restriction of a coursebook. The results of the study demonstrate that Project-based Learning is an effective means to help learners develop speaking skills. The statistical analyses concerning both attitude and speaking proficiency dimensions reveal a statistically significant difference between the experimental group and control group. Furthermore, the analysis of the answers given during the post-treatment interviews yields supporting results in favor of Project-based Learning. In the light of these findings, it can be concluded that Project-based Learning is a potentially effective way of developing speaking skills in EFL context.