Türkiye'de iş jeti taşımacılığının incelenmesi ve talebin artırılmasına yönelik öneriler
A study relating to the activities of business jet transportation in Turkey and suggestions for increasing demand
  1. Tez No: 483411
  2. Yazar: NURCAN AÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM SALDIRANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de iş jeti taşımacılığının incelenmesi ve bu alanda iş jetine olan talebin artırılmasına yönelik birtakım önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Türkiye'deki iş jeti taşımacılığı, DHMİ'den alınan iş jeti uçak trafikleri ve SHGM'den alınan iş jeti hava taksi ve genel havacılık yapan işletme bilgileri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Dünya'da iş jetinin gelişiminde ise sektör ile ilgili GAMA, Bombardier, Honeywell, EBAA, IBAC, NBAA, Paramount Business Jets, DELTA gibi kuruluşların yayınlarından faydalanılmıştır. Bu çalışmayı yaparken kullanılan verilerin kendi içerisinde kısıtlı olduğunu da belirtmek gerekir. Öncelikle iş jeti taşımacılığının Türkiye'deki geçmişi oldukça yenidir. Sektör az sayıda firma tarafından temsil edilmektedir. Bu oligopol yapının doğal bir sonucu olarak bilgiye erişim oldukça sınırlıdır. İş jeti taşımacılığının Türkiye'de konu edildiği çalışma sayısı da oldukça azdır. Tüm bu kısıtlar ile birlikte değerlendirildiğinde, bu çalışmanın literatürdeki önemli bir boşluğu doldurması beklenmektedir. Dünyada iş jeti taşımacılığının gelir dalgalanmalarından güçlü bir şekilde etkilendiği, özellikle gelişmiş ülke büyüme oranları ile paralellik arz ettiği ve küresel kriz sonrası oldukça yavaş büyüme oranlarına sahip olduğu görülmüştür. Türkiye'de de güçlü fakat dalgalı bir büyümeye sahip olan sektörün, 2012 yılı sonrasında büyüme hızının sürekli düştüğü gözlemlenmiştir. İş jeti talebini belirleyen kriterlerin; gelir, zaman tasarrufu, güvenlik, kalite/konfor, prestij, lokasyon ve gizlilik olduğu belirlenmiştir. Bu kriterlerden yola çıkılarak Türkiye'de faaliyette bulunan iş jeti firmalarına talebin artırılması doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the business jet transport in Turkey and to propose some suggestions to increase the demand for business jets in this area. In accordance with this purpose, business jet transport in Turkey was evaluated through business jet air traffic data obtained from DHMİ and also through business jet air taxi and general aviation business information obtained from SHGM. As for the development of the business jet transport in the world, the publications of organizations such as GAMA, Bombardier, Honeywell, EBAA, IBAC, NBAA, Paramount Business Jets and DELTA have been utilized. While doing so, it should also be noted that this study itself has some limitations. First of all, the history of business jet transport in Turkey is quite short. The sector is represented by only a small number of companies, and access to information is very limited due to the natural consequence of the oligopolistic structure. The number of studies on business jet transport in Turkey is also very small. With all these constraints, it is expected that this study will fill the gap in the literature. It has been seen that business jet transport in the world is strongly influenced by income fluctuations. It especially shows parallelism to the growth rates of the developed countries and it has a very slow growth rate after the global crisis. It has been observed that the sector, which has a strong but fluctuating growth in Turkey, has a steady decline in its growth rate after 2012. The criteria that determine business jet demand are specified as income, saving time, security, quality/comfort, prestige, location and privacy. Based on these criteria, proposals are presented to the business jet companies operating in Turkey in line with the increasing demand.