Bireylerin yenilikçi davranış ile iş stresi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Savunma sanayi sektöründe bir araştırma
The relationship between individuals' innovative behavior and job stress levels: A research in the defense industry sector
  1. Tez No: 483412
  2. Yazar: EMRAH ÖZEKİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ankara sınırları içerisinde savunma sanayi sektöründe yer alan işletmelerden 5 büyük şirketin 1000 çalışanı içerisinden seçilen 312 kişi üzerinde çalışma uygulanmıştır. Çalışma kapsamında incelenen 312 kişinin; yenilikçi davranış ve iş stresi düzeyleri arasındaki ilişki demografik unsurlarla etkileşimi dikkate alınarak, incelenmiş ve istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak kullanılan anket, Janssen'ın (2003) 5'li likert tipi yenilikçi davranış düzeyi ölçeğinden ve iş stresi düzeyi ölçeği ise Dr. Suzanne Haynes tarafından geliştirilmiş (Ölçek, Haney C. Michele, Edmond W. Boenisch(1994). Stressmap: Finding Your Pressure Points, Impact Publisher'dan alınmıştır)olan ölçektir. Değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile korelasyonanalizi uygulanmıştır. Analizler SPSS for 22.00 programında analiz edilmiş olup anlamlılık düzeyi (α= 0,05) olarak belirlenmiştir.Çalışmada 35-40 yaş arasındaki katılımcıların yenilikçi davranış düzeylerinindiğer yaş gruplarına göre daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the borders of Ankara, the study was conducted on 312 individuals selected from 1000 employees of 5 large companies in the defense industry sector. We observe 312 employee what subjects studied; demographic factors, job stress levels and innovative behavior levels were examined and statistically significant results were obtained. The questionnaire, which is used as data collection method, A 5-point Likerttype scale was used for the study developed by Janssen (2003) to determine innovative behavioral levels of participants. The purpose of identifying the levels of work job stress of the participants is The scale developed by Dr. Suzanne Haynes was used. (Stressmap: Finding Your Pressure Points, taken from Impact Publisher). Correlation analysis was applied to determine the relationship between the variables. Analyzes were analyzed in Spss 22.00 program and significance level was chosen as α = 0,05. Participants aged 35-40 years in the study seem to have higher levels of innovative behavior than other age groups.