Çalışanların otantik liderlik algısının örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel bağlılıklarıyla olan ilişkisi üzerine bir araştırma; Katılım bankası örneği
Research on the effect of authentic leadership on organizational citizenship behavior of employees and employees' organizational commitment
- Tez No: 483410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı Otantik liderliğin, çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel bağlılıklarıyla olan ilişkisini ortaya koymak; özel sektörde yer alan katılım banklarında çalışanların otantik liderlik algısının örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel bağlılıklarına olan etkisini tespit etmektir. Araştırmanın örneklemi çapı oluşturulurken Yamane'nin basit tesadüfî örneklem formülü kullanılmış olup çapı 300 kişi olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Banka çalışanlarının oluşturduğu 3000 kişiden kolayla örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 300 çalışana anket formu gönderilmiş olup 245 kişiden dönüş alınmıştır. Anket dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik bilgilere yönelik sorulara ikinci bölümde Otantik liderlik hakkında sorulara üçüncü bölümde Örgütsel Vatandaşlık hakkında sorulara son bölümde ise örgütsel bağlılık hakkında sorulara yer verilmiştir. Elde edilen veriler istatistik paket programlarında Regresyon analizi, Anova, T testi yapısal eşitlik modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre örgütsel bağlılık ile Otantik liderlik arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamamıştır. Örgütsel bağlılık ile örgütsel vatandaşlık arasında ve örgütsel vatandaşlık ile otantik liderlik arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Otantik liderlik algısının örgütsel vatandaşlık davranışını olumlu yönde etkilediği tespitine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relation between authentic leadership and organizational citizenship behaviors of the employees and organizational commitments of them; to determine the effect of authentic leadership perception of the private sector participation bank employees on their organizational citizenship behaviors and organizational commitments. Yamane's simple random sampling formula was used for sampling space calculations and the sampling space was determined as 300 persons. Survey form was used as data collection tool. Survey form was sent to 300 people chosen by using convenience sampling method out of 3000 employees and 245 of them returned. The survey consists of four parts. Questions about demographic information took place in the first part, questions about authentic leadership were asked in the second part, questions about organizational citizenship were asked in the third part, and questions about organizational commitment took place in the last part. The obtained data was analyzed by using Regression analysis, Anova and T-test structural equation modeling on statistics packet programs. According to the findings obtained from the analysis, no statistically significant relationship was found between organizational commitment and authentic leadership. The relationships between organizational commitment and organizational citizenship and between organizational citizenship and authentic leadership were found to be statistically significant. It was found that authentic leadership perception affects organizational citizenship behavior positively.