Karaerik üzüm çeşidinde tanelerin bazı önemli fizikokimyasal özellikleri üzerine gövde yükseklikleri ve terbiye sistemlerinin etkileri
The effects of trunk height and training systems on the some physicochemical properties of karaerik berries
- Tez No: 483431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, farklı gövde yükseklikleri (75-100-125 cm) ve terbiye sistemleri (Duvar, Y, Baran) üzerinde yetiştirilen Karaerik üzüm çeşidinin bazı fizikokimyasal özellikleri üzerine gövde yükseklikleri ve terbiye sistemlerinin etkileri incelenmiştir. Çalışmada renk (L*, a*, b*, C, h˚), salkım ağırlığı (g), tane ağırlığı (g), pH, % TA, % SÇKM, Oİ, şeker, organik asit, C vitamini, antioksidan aktivite (FRAP) ile toplam ve bireysel fenolik bileşikler ele alınmıştır. Çalışma sonucunda, farklı terbiye sistemi ve gövde yüksekliğinin, b*, h˚, salkım ağırlığı, tane ağırlığı, pH, % TA, %SÇKM, Oİ, şeker, organik asit, makro-mikro besin elementleri ve bireysel fenolik bileşik içeriğine önemli bir etkisinin olmadığı, bununla birlikte rengin açıklık ve koyuluğu (L), yoğunluğu (a*), doygunluğu (C), antioksidan aktivite ve toplam fenolik içeriğini etkilediği görülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda 125 cm gövde yüksekliği ve kalite açısından artıları nedeni ile Y destek sistemi ile desteklenen çift kollu sabit kordon terbiye şeklinin öne çıktığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of trunk heights and training systems on physicochemical properties of the 'Karerik' grape cultivar grown on different trunk heights (75-100-125 cm) and training systems (Wall, Y, Baran) were investigated. In the study, color (L*, a*, b*, C, h˚), cluster weight (g), berry weight, pH, TA%, TSS%, OI, sugar, organic acid, vitamin C and antioxidant activity (FRAP) as well as total and individual phenolic compounds were considered. As a result of the study, it was found that various training system and trunk height had no significant effect on the content of b*, h˚, cluster weight, berry weight, pH, TA%, TSS%, OI, sugar, organic acid and macro-micro nutrients and individual phenolic compound, however, effects on density of color (a*) and saturation (C), antioxidant activity and total phenolic content were found statistically significant. It can be concluded that 125 cm trunk height and double cordon training system supported by Y system are considerable due to some advantages for quality.