Gevne vadisinden (Konya-Antalya) toplanan bazı liken örneklerinin moleküler yönden incelenmesi
Molecular investigation of some lichen samples called from Gevne valley (Konya-Antalya)
- Tez No: 483435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Morfoloji, Botany, Morphology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Konya-Antalya illeri sınırları içerisinde yer alan Gevne vadisinden toplanmış bazı örneklere ait rDNA(ITS) bölgeleri ITS IF ve ITS 4R primerleri kullanılarak Thermal Cycler cihazında çoğaltılmıştır. Amplifiye edilen parçalar sanger yöntemi ile dizilenmiştir.Dizi analizleri sonucunda ( Acarospora cervina, Myriolesis semipallida, Lecanora rupicola, Toninia sedifolia, Melanohalea exasperata, Xanthoria parietina,Caloplaca cerina) liken türlerinin filogenetik ilişkileri saptanmıştır. Teşhisleri yapılan örneklerin rDNA ITS gen bölgeleri moleküler olarak analiz edilerek filogenetik dendogramlar oluşturulmuştur. Çalışılan türlerin lokalite bilgileri, ekolojileri ve deskripsiyonları ve yayılışları belirlendi. Bu tez çalışması ile Gevne vadisinin (Konya/Antalya) liken biyoçeşitliliğinin ortaya çıkartılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The rDNA (ITS) regions of some specimens collected from the Gevne valley located in the borders of Konya-Antalya are replicated in Thermal Cycler using ITS IF and ITS 4R primers. The amplified fragments are sequenced by sanger method. As a result of analysis (Acarospora cervina, Myriolesis semipallida, Lecanora rupicola, Toninia sedifolia, Melanohalea exasperata, Xanthoria parietina, Caloplaca cerina) phylogenetic relationships of lichen species were determined. Phylogenetic dendograms were created by molecular analysis of the rDNA ITS gene regions of the samples that were diagnosed. The locality information, ecology and description of the species studied and their distribution were determined. This thesis will help to reveal the biodiversity of the Gevne valley (Konya / Antalya).