Lightlike(null) koni üzerinde eğriler ve karakterizasyonları
Characterizations of curves on lightlike(null) cone
- Tez No: 483446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NEJAT EKMEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, 3-boyutlu Minkowski uzayında bir lightlike (null, ışıksı) yüzey için eğri-yüzey ikilisinin eğrilikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, lightlike koni üzerindeki eğriler incelenmiş ve bu eğrilerle ilgili çeşitli karakterizasyonlar verilmiştir. Son bölümde ise 2-boyutlu ve 3-boyutlu lightlike koni üzerindeki eğilim çizgileri (helisler) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter, basic definitions and concepts are given. In the third chapter, curve-surface curvatures are investigated for a lightlike surface in 3-dimensional Minkowski space. In the fourth chapter, curves in the lightlike cone are investigated and various characterizations related to these curves are given. The last chapter, helices in the 2-dimensional lightlike cone and 3-dimensional lightlike cone are investigated.