Null koni üzerinde eğriler ve yüzeylerin geometrisi
Null koni̇ üzeri̇nde eğri̇ler ve yüzeyleri̇n geometri̇si̇
  1. Tez No: 367612
  2. Yazar: FATİH SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ASLANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sonraki bölümlerde kullanabileceğimiz bazı temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde yüzey ve bir yüzey üzerinde yatan eğriler hakkında temel bilgiler ışığında helisler ve slant helisler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise E^3_1 de yatan null koni Q^2 üzerindeki eğriler ve 4-boyutlu Minkowski uzayı E^4_1 de yatan null koni Q^3 üzerindeki eğriler ve yüzeyler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is consist of three chapters. In the first chapter of this work, some fundamental definitions and theorems which will be used in the later chapters are given. In the second chapter, helices and slant helices handled with the aid of basic notions about surfaces and curves in the surfaces. In the third chapter, firstly curves on the light cone Q^2 in E^3_1 investigated. Then the curves and the surfaces on the lightlike cone Q^3 in Minkowski-4 space E^4_1 have been investigated.