Pirimidinil açiltiyoüre bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of pyrimidinyl achylthiourea compounds
- Tez No: 483448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çok yönlü ve eşsiz fizikokimyasal özellikleriyle birlikte günümüzde pazarlanan çoğu farmasötikte bulunan heterosiklik bileşikler, tıbbi kimyanın temel taşları haline gelmişlerdir. Bu bileşiklerin içinde de pirimidinin önemi büyüktür. Pirimidinler, DNA ve RNA'nın yapısında yer almalarının yanında birçok ilacın etken maddesi olarak ta kullanılmaktadırlar. Bu sebepten, bu çalışmada 2,3-furandion bileşiğinden yola çıkılarak on adet yeni açiltiyoüre grubu içeren pirimidin türevi sentezlenmiştir. Sentezi gerçekleştirilen hedef bileşiklerin yapıları elementel analiz, FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR yöntemleri ile aydınlatılmış, antikanser özellikleri ise disiplinler arası çalışmalarla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The heterocyclic compounds found in many pharmaceuticals marketed today along with their versatile and unique physicochemical properties have become the cornerstones of medical chemistry. Among these compounds, pyrimidine is a big deal. In addition to being involved in the structure of DNA and RNA, pyrimidines are used as drug substance for many drugs. Because of that, in this study ten new pyrimidine derivatives including acylthiourea group were synthesized from 2,3-furandione compound. Structures of synthesized target compounds were characterized by elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR and 13C NMR methods and anticancer properties were investigated by interdisciplinary studies.