A serious game for children with speech disorders and hearing problems
Konuşma bozukluğu ve işitme engelli çocuklar için ciddi bir oyun
- Tez No: 483464
- Danışmanlar: Prof. Dr. SHERVIN SHIRMOHAMMADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Konusma bozuklugu, duyma bozuklugu ve konusma güçlügü çeken ve bunun üstesinden gelmek için konusma terapisi ve alıstırma terapisine ihtiyaç duyan çocukları etkiler. Bu yüzden, uygulamalı oyunlar vasıtasıyla konusma terapisi yapmak duyma bozuklugu ve konusma güçlügü çeken çocuklara sorunlarının üstesinden gelmeleri için bir imkan sunar. Çocuklar oyun oynayama meyilli oldukları müddetçe biz onlara uygulamalı oyunlar gibi eglenceli bir yolla yardım etmeyi planlamaktayız. Bu tezde, hem terapi hem de konusma bozuklugu olan çocukların performansını ölçecek bir alet olarak kullanılabilecek uygulamalı bir oyun tasarladık. Konusma bozuklugunun tedavisi için bu oyunda çocuklar, 7 yasından önce bilmeleri gereken kelimeleri söylemeyi ögrenecekler. Ve sonrasında biz onlara nasıl cümle kurmaları gerektigini ögretecegiz. Oyun üç kısımdan olusmaktadır. Ilk kısım ebeveynlere ve terapistlere çocugun konusma terapisi konusunda yardıma ihtiyacı olup olmadıgı hakkında bilgi saglamaktadır. Ikinci kısımda çocuk oyunu oynarken belli baslı kelimeleri ögrenir. Üçüncü kısım ise çocugunun performansını ve oyunun sonunda çocugun ne kadar ögrendigini ölçmeyi amaçlamaktadır. Oyunda, çocugun konusarak kontrol edebildigi, madeni para kazanmak için oyun ortamında hareket ettirdigi bir avatar mevcuttur. Avatar hem Atla, Ileri, Geri, Sag, Sol gibi ses komutlarıyla hem de klavyedeki ok tuslarıyla hareket ettirebilir. Oyun boyunca çocuk avatarın basının üzerinde bulunan büyük bir ok ile yönlendirilecektir, herhangi bir terapistin veya ögretmenin yardım etmesine gerek yoktur. Bu, zaman kısıtlamalı therapist denetimi altındaki klinik yaklasımlarla kıyaslanınca çocugun daha uzun süre boyunca alıstırma yapmasına imkan saglar. Yaptıgımız ilk deneylerden aldıgımız sonuçlara göre oyunumuzu en az 5 kere ve belirli periyotlarla oynayan çocuklar %40'lık bir gelisme göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Speech impediment affecting children with hearing difficulties and speech disorders requires speech therapy and much practice to overcome. In fact, speech therapy via serious games gives an opportunity to children with speech disorders and hearing problems to overcome their problems. As far as children are more inclined to play games, so we intend to learn them by entertainments like serious games. In this thesis, we have designed and implemented a serious game that can be used both as a therapy and as a tool to measure the performance of children with speech impediments in which children will learn to speak specific words that they are expected to know before the age of 7. And then we will teach them how to make sentences. The game consists of three steps. The first step provides information for parents or therapists to decide if their child needs speech therapy or not. In the second step, the child starts to learn specific words while playing the game. The third step aims to measure the performance of the child and evaluate how much the child has learned at the end of the game. The game has an avatar which can be controlled by the child through speech, with the objective of moving the avatar around the environment to earn coins. The avatar is controlled by both voice commands such as Jump, Ahead, Back, Left, Right, and arrow keys of the keyboard. The child will be guided by an arrow during the game instead of getting help from a therapist or a teacher to guide the child to the next goal. This allows the child to practice more hours, compared to clinical approaches under the supervision of a therapist, which are time-limited. Our preliminary performance measurements indicate an improvement of 40% for children who play our game at least 5 times and a specific period of time.