A hybrid ai system for the education of children with cerebral palsy
Serebral palsili çocukların eğitimi için hibrit bir yapay zeka sistemi
- Tez No: 899647
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ERDEM PATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Serebral Palsi (SP), kas güçsüzlüğü ve spastisite gibi semptomları olan, kinetik fonksiyonları etkileyen ve aktiviteyi sınırlayan bir hareket bozukluğudur. Tedavi edilmediği takdirde hastanın hayatını son derece zorlaştırabilir. Ciddi oyunlar, SP'nin en yaygın tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak bir ciddi oyun tasarlamanın çeşitli zorlukları vardır. Oyunların çocukları motive etmesi ve çocukların amaçlanan hareketleri doğru bir şekilde yapmalarını sağlarken ihtiyaçlarına uyacak şekilde ayarlanabilir parametreler içermesi gerekir. Bu motivasyonla, SP'li çocukların aşağıdaki özel ihtiyaçlarını karşılamak için üç ciddi oyun içeren bir oyun paketi (Uzay Macerası) tasarladık ve geliştirdik: Oyunların çocuklar için kişisel olarak ayarlanması için Bayesian optimizasyonuna dayanan ve daha az miktarda veri kullanan bir yapay zeka yöntemi geliştirdik. Çocukların bu oyunlar üzerindeki ilerlemelerini analiz etmek ve görselleştirmek için (hareketlerin düzgünlüğü, etkinliği, zamansal verimliliği ve doğruluğu göz önünde bulundurularak), eğitimcilere ve terapistlere yardımcı olacak etkileşimli bir sistem (SG Hub) oluşturduk. Sistemin tamamı TSÇV ve diğer tıp enstitülerindeki çocuklar, eğitimciler ve terapistlerle işbirliği içinde oluşturuldu ve onlar tarafından test edilip değerlendirilerek olumlu geri bildirimler alındı.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is a disorder affecting kinetic functions and limiting activity, with symptoms like muscle weakness and spasticity which can make the life of a child extremely challenging if left untreated. Serious games are one of the most common treatment methods of CP. However, designing a serious game has certain challenges. The games need to motivate children and include adjustable parameters to fit their needs while enabling children to do the intended motions correctly. With this motivation, we have designed and developed a game suite (called Uzay Macerası) that includes three serious games to address the following special needs of children with CP: For a personalized adaptation of a game for a child, we have developed an Artificial Intelligence method, based on Bayesian optimization and utilizing less amount of data. To analyze and visualize the progress of children over these games (considering the smoothness, efficacy, temporal efficiency and accuracy of motions), we have implemented an interactive system (called SG Hub) to aid the educators and the therapists. The whole system has been built in collaboration with, and has been tested and evaluated by children, educators and therapists at TSCV and other medical institutes, leading to positive feedback.