A serious game with data analysis to diagnose and treat children with visual sequential memory deficit
Sıralı görsel hafıza eksikliği olan çocuklara tanı koyan ve tedavi eden veri analizi olan bir uygulamalı oyun
- Tez No: 483472
- Danışmanlar: PROF. SHERVIN SHIRMOHAMMADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sıralı Görsel Hafıza kişilerin harfleri, sayıları, nesneleri ve şekilleri doğru sırada hatırlamalarını sağlar. Eksikliği ise kişinin hayatında disleksi ve diskalkuli gibi zorluklara yol açar. Sıralı Görsel Hafıza Eksikliği'nin tanısının koyulması bunun sonuçlarından muzdarip olanlar için önemlidir. Ama mevcut klinik yöntemlerin tanı koyma oranı çok düşük ve tedavi ise klinikte geçirilen bir kaç saat ile sınırlı. Bu tezde, origamiyi temel alan Sıralı Görsel Hafıza Eksikliği olan çocuklara tanı koyan ve tedavi eden Memori isimli bir oyun tasarladık. Origami kullanmanın gerekçelerini, oyunun tasarım aşamalarını, oyunun uygulanmasını, veri yapılanmasını, veri analizin yöntemlerini ve bunların karşılaştırılmasını detaylı bir şekilde anlattık. Bu çalışmada, oyun ortamının daha gerçekçi bir his vermesi için 3D grafik tasarımını kullandık. Her cihazdan ve platformdan erişim kolaylığı sağlanması için bütün internet tarayıcılarını destekleyen WebGL'i seçtik. Sistemimizin topladığı verinin analizi için Sıralı Görsel Hafıza Eksikliği olan çocuklara daha iyi tanı koymak adına farklı kümeleme yöntemlerini kıyasladık. 24 yetişkin ile yaptığımız ilk performans testlerimizde hafızada 13% ilerleme ve skorda 1.00 artış görürken oyunumuzu kullananlarda dikkatlilikte 2.33'ten 2.02'ye düşüş gördük. Ayrıca 2 farklı okulda çocuklarla da oyunumuzu test ettik. Çocuklar tanı koyma ve tedavi etmede iki farklı yöntemle karşılaştılar. Bu iki deneyden toplanan veriler oyunun performansının tasdik edilmesi için 3 farklı kümeleme yöntemi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Visual Sequential Memory (VSM) allows a person to perform tasks such as remembering letters, numbers, objects or shapes in the correct order. Its deficit can lead to challenges in one's personal life, including dyslexia and dyscalculia. Detecting Visual Sequential Memory Deficit (VSMD) is essential for those who suffer from its related consequences. But current clinical methods don't have a high rate of diagnosis, and also treatment is limited to the few hours the person spends in the clinic. In this thesis, we propose an Origami based Serious Game, called Memori, for the diagnosis and treatment of children with VSMD. We illustrate the rationale behind using Origami, the design process of our game, its implementation, data construction, data analysis methods and their comparison. For this work, we chose 3D graphics to give the user a realistic feeling about the game environment. To be easily accessible on any device and platform, we chose WebGL since it supports 3D graphics on any web browser. For the analysis of the data gathered by our system, we compared different clustering methods to achieve better diagnosis of children with VSMD. Our preliminarily performance evaluations with 24 adults revealed a 13% improvement of memory and 1.00 score increase in performance while a slight decrease occurred in attentiveness from 2.33 to 2.02 for people who used our tool. We also experimented with children in 2 schools. They were exposed to two different methods of testing in diagnosis and treatment. The data collected from these two experiments was analyzed using 3 variant clustering methodologies in order to verify the performance of the game.