Xenorhabdus ve photorhabdus bakteri sekonder metabolitlerinin Tetranychus urticae (Acari:Tetranychidae)' ye karşı etkinliklerinin belirlenmesi
Evaluation of xenorhabdus and photorhabdus bacterial secondary metabolites against Tetranychus urticae (Acari:Tetranychidae)
- Tez No: 483487
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Entomopatojen nematodlarla simbiyotik ilişkili bakteriler Xenorhabdus szentirmaii, X. nematophila, X. bovienii, X. cabanillasi, Photorhabdus luminescens ve P. temperata tarafından üretilen sekonder metabolitlerin etkinliği hücrelerinden arındırılmış bakteri süpernatantları kullanılarak Tetranychus urticae (Acari: Tetranychidae)' nin farklı gelişme dönemlerine karşı petri koşullarında araştırılmıştır. Ayrıca petri denemelerinde en iyi sonuç veren bakteri süpernatantlarının etkinliği saksı koşullarında T. urticae üzerinde test edilmiştir. Çalışma 25±1 oC sıcaklık, %70±5 orantılı nem ve 16 saat aydınlık koşullardaki iklim odasında yürütülmüştür. Petri denemelerinde uygulamadan 7 gün sonra, süpernatantlar T. urticae'nin yumurta, larva, protonimf, deutonimf, ergin erkek ve ergin dişi dönemleri üzerinde sırasıyla %2.50-4.50, %46.45-97.86, %30.69-96.04, %41.74-92.41, %92.03-100.00 ve %46.28-93.32 oranında ölüm meydana getirmişlerdir. Tüm bakteri süpernatantları yumurta dönemi üzerinde çok düşük etki göstermiş ve aralarında istatistiki olarak fark ortaya çıkmamıştır. Xenorhabdus szentirmaii ve X. nematophila süpernatantları, T. urticae'nin hareketli dönemleri üzerinde %90'ın üzerinde ölüm meydana getirmiş ve diğer bakteri süpernatantları ile karşılaştırıldığında en yüksek etkiyi göstermişlerdir. Saksı denemeleri sonucunda, X. szentirmaii, X. nematophila ve X. szentirmaii + X. nematophila karışımı T. urticae popülasyonunu önemli derecede düşürmüşlerdir. Sonuç olarak, X. szentirmaii ve X. nematophila süpernatantlarının T. urticae'ye karşı potansiyel kontrol etmeni olarak kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of secondary metabolites produced by symbiotic bacteria, Xenorhabdus szentirmaii, X. nematophila, X. bovienii, X. cabanillasi, Photorhabdus luminescens and P. temperata associated with entomopathogenic nematodes was investigated against different developmental stages of Tetranychus urticae (Acari: Tetranychidae) using cell-free bacterial supernatants in Petri dishes. In addition, the effectiveness of the most virulence bacterial supernatant(s) found in Petri dish experiments was tested on T. urticae in pot experiments. All studies were conducted at 25±1oC temperature, 70±5% relative humidity and a light cycle of 16h in a climate room. The result of the Petri dish experiments showed that the mortality rate of bacterial supernatants on T. urticae egg, larva, protonymph, deutonymph, adult male and adult female at 7 days post-treatment varied between 2.50-4.50%, 46.45-97.86%, 30.69-96.04%, 41.74-92.41%, 92.03-100.00% and 46.28-93.32%, respectively. All of the bacterial supernatants showed a very low effect on the egg period and no statistical difference was found among them. Xenorhabdus szentirmaii and X. nematophila caused more than 90% mortality rate on the mobile stages of T. urticae and they showed the highest efficacy when compared to other bacterial supernatants. As a result of the pot experiments, supernatants of X. szentirmaii, X. nematophila and X. szentirmaii + X. nematophila combine application significantly reduced the T. urticae population. As a result, X. szentirmaii and X. nematophila supernatants could be used as potential control agents against T. urticae.