Aydın ilinde kuru incirlerde bulunan akar türlerinin belirlenmesi
Determination of mite species in dried figs in Aydin
  1. Tez No: 483488
  2. Yazar: HÜLYA DİZLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Aydın ilinde kuru incirlerde bulunan akar türlerini saptamak için Ağustos 2014 ile Kasım 2016 arasında yürütülmüştür. Buharkent, Germencik, İncirliova, Koçarlı, Köşk, Kuyucak, Merkez, Nazilli, Sultanhisar ve Yenipazar ilçelerindeki incir işletmelerinden, üreticilerin ev ve depolarından 141 kuru incir örneği alınmıştır. Ayrıca 24 incir örneği yaklaşık 8 ay depoda tutulmuş ve depolanan incir örneklerindeki akar tür ve yoğunluklarındaki değişimler belirlenmiştir. Sonuçta toplanan incir örneklerinden 3 takım ve 5 familyaya ait 8 akar türü tespit edilmiştir. Zararlı akar türleri olarak Acarus siro, Carpoglyphus lactis, Glycyphagus domesticus, Lepidoglyphus destructor ve Tyrophagus putrescentiae, yararlı akar türleri olarak Blattisocius tarsalis, B. mali ve Cheyletus eruditus saptanmıştır. Toplanan kuru incir örneklerinin %94,3'ü akarlarla bulaşık olarak saptanmıştır. Örneklerin %5,7 sinde ise hiç akar tespit edilmemiştir. Tyrophagus putrescentiae %72,3 (102/141 örnek) bulaşıklık oranı ile en yaygın görülen zararlı akar türü olmuş ve onu sırasıyla C. lactis %34,8 (49/141 örnek), A. siro, L. destructor ve G. domesticus %0,7 bulaşıklık oranı ile takip etmiştir. Akarla en bulaşık incir örneğinde ise C. lactis 10488 birey/kg ile en yüksek sayıda tespit edilmiştir. Yararlı akar türlerinden B. tarsalis %77,3 bulaşıklık oranıyla en çok saptanan yararlı akar olmuştur. Blattisocius mali %9,2 ve C. eruditus %4,3 oranında kuru incirlerde saptanmıştır. Bununla birlikte depoda bekletilen örneklerin akarlarla bulaşmaya her zaman açık olduğu ve akar tür ve yoğunluklarında değişimler meydana geldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine mite species in dried figs in Aydın, Turkey between August 2014 and November 2016. 141 dried fig samples were taken from packing plants and producer's houses and storages in Buharkent, Germencik, İncirliova, Koçarlı, Köşk, Kuyucak, Merkez, Nazilli, Sultanhisar and Yenipazar districts. In addition, 24 dried fig samples were kept in storage about 8 months and the changes at mite species and their densities in stored figs were determined. As a result, 8 mite species belonging to 3 orders and 5 families were identified from the dried figs. Acarus siro, Carpoglyphus lactis, Glycyphagus domesticus, Lepidoglyphus destructor and Tyrophagus putrescentiae as pest species and Blattisocius tarsalis, B. mali and Cheyletus eruditus as predatory mite species were found. Out of 141 samples, 133 were infested with mites and the infestation ratio was 94.3%. No mite was detected in 5.7% of the samples. Tyrophagus putrescentiae was the most common pest species with an infestation rate of 72.3% (102/141 samples) and, followed by C. lactis with 34.8% (49/141 samples), A. siro, L. destructor and G. domesticus with 0.7% contamination, respectively. Carpoglyphus lactis was found to be the highest with 10488 individuals/kg in contaminated fig samples. Blattisocius tarsalis was the most common predatory mite species with an infestation rate of 77.3%. Blattisocius mali and C. eruditus were found in 9.2% and 4.3% of dried figs, respectively. However, this study showed that the dried fig samples kept in storage were always open to contamination with mites, and mite species and their densities were changed.