Effect of fish oil supplementation during gestation on maternal and offspring performance in awassi sheep
İvesi koyunlarında gebelik döneminde rasyona balık yağı ilavesinin maternal ve kuzu performansları üzerine etkisi
- Tez No: 483527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SERBESTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Mevcut çalışmaİvesi koyunlarında gebelik döneminde Omega-3 ile beslemenin performans, kuzu doğum ağırlığı, kolostrum üretimi ve kalitesi , süt üretimi ve kompozisyonu, doğum sonrası kuzu performansı ve süt yağ asidi profile üzerine etkisini belirlemek için yürütülmüştür. Omega-3 yağ kaynağı olarak balık yağı (FO), kontrol olarak ise hurma yağı kullanılmıştır. Gebelik dönemi 0-65. gün ile 66-150. gün şeklinde 2 periyota ayrılmıştır. Yağ kaynakları gebeliğin ilk yarısında toplam karışım rasyonda %2.4, ikinci yarısında ise %2.1 oranında kullanılmıştır. Çalışmada oluşturulan muameleler gebelik boyunca (0-150 gün) hurma yağı verilen koyunlar (PO; n = 25), 2) gebeliğin 0-65 günü hurma yağı alan ve 66-150 günü balık yağı alan koyunlar (POFO; n = 25), 3) gebeliğin 0-65 günü balık yağı, 66-150 gün hurma yağı alan koyunlar, (FOPO; n = 25), 4) gebelik boyunca (0-150) balık yağı alan koyunlar (FO; n = 25) şeklinde olmuştur. Hayvanlar her bir muamele grubu için 3 tekerrürlü olacak şekilde barındırılmış ve böylece her bir muamele 3 alt gruba bölünmüştür. Özellikle gebeliğin ikinci yarısındarasyona FO'nun dahil edilmesi doğum ağırlığını, gebelik süresini ve kolostrum IgG içeriğini arttırmıştır. Ayrıca, kuzuların ölüm oranı sayısal olarak azalmıştır. Gebelik döneminde rasyonda balık yağı kullanılması süt doymamış yağ asit oranını arttırmış ve özellikle omega 3 çoklu doymamış yağ asitleri, dokosaheksaenoik asit, eikosapentaenoik asit ve konjüge linoleik asit gibi çoklu doymamış yağ asit düzeylerinin arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A study was conducted to evaluate the effects of feeding Omega-3 during pregnancy on maternal performance, lamb birth weight, colostrums production and quality, milk production and composition, postpartum lambs performance and milk fatty acid profile of Awassi ewes. Fat sources used in this study were palm oil (PO) and fish oil (FO). One hundred Awassi ewes (BW=57±1.5 kg, age=3.5±1.2 years), were randomly assigned to four dietary treatments. Treatments were 1) diet containing PO from 0-150 days of pregnancy (PO; n = 25), 2) diet containing PO from 0-65 days of pregnancy, then diet containing FO 66-150 days of pregnancy (POFO; n = 25), 3) diet containing FO from 0-65 days of pregnancy, then diet containing PO from 66-150 days of pregnancy (FOPO; n = 25) and 4) diet containing FO from 0-150 days of pregnancy (FO; n = 25). Animals were housed with three replicates per treatment. The including FO into diet during pregnancy especially in the late gestation period increased birth weight, gestation length and colostrums IgG content, but decreased colostrums production, and lowered percentage of milk fat and milk protein. Also, it decreased saturated fatty acids and increased polyunsaturated fatty acids especially omega-3 polyunsaturated fatty acids, of docosahexaenoic acid, eicosapentaenoic acid and conjugated linoleic acid.