Taş kolon tasarım parametrelerinin incelenmesi
Investigation of the stone column design parameters
- Tez No: 483528
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, taş kolon uygulaması için kritik önem arz eden bazı tasarım parametrelerinin etkisi analitik ve sayısal yöntemler yardımı ile araştırılmıştır. Yapılan sayısal analizlerde, sonlu elemanlar yöntemine dayalı PLAXIS bilgisayar yazılımı kullanılmıştır. Analizlerde taş kolon çapı, boyu, içsel sürtünme açısı, rijitliği, drenajsız kayma mukavemeti ve kolonlar arası mesafe gibi parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Ayrıca tez kapsamında, 2010-2013 tarihleri arasında arazide gerçekleştirilmiş tam ölçekli grup taş kolon yükleme deneyi de detaylı olarak incelenmiştir. Söz konusu grup taş kolonlar, TÜBİTAK projesi kapsamında arazide inşa edilmiş ve davranışı aletsel ölçüm sistemleri yardımıyla izlenmiştir. Arazide inşa edilen grup taş kolonlar literatürde önerilen analitik yöntemler ve PLAXIS bilgisayar programı yardımıyla 2 ve 3 boyutlu olarak analiz edilmiştir. Analitik yöntemler ve sayısal analiz sonuçları araziden elde edilen ölçüm sonuçları ile karşılaştırılarak grup taş kolon davranışı için önerilen analitik ve sayısal yöntemlerin doğruluğu ve güvenirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of some design parameters for stone columns have been investigated using analytical and numerical methods. The numerical analyses have been performed by using PLAXIS computer software based on finite element method. The effect of some parameters such as diameter, length, friction angle, stiffness modulus of stone columns, distance between the columns, undrained shear strength and stiffness modulus of clays around the columns have been investigated in the analyses. An application of group stone columns on the field has been also investigated in the thesis. The group of stone columns have been constructed and instrumented with field monitoring system within a TUBITAK project between 2012-2013. Analytical, 2D and 3D numerical analyses in PLAXIS have been carried out using the project data. The results of numerical and analytical analyses have been compared with the field measurements to investigate accuracy and reliability of the numerical and analytical methods.