Enerji etkin tasarımda, ekolojik ve sürdürülebilir malzeme seçimi üzerine bir çalışma
A research on ecological and sustainable material selection in energy efficient design
  1. Tez No: 483531
  2. Yazar: CANSU GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. AHMET KOÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
20. yy sonlarından itibaren yaşamın her alanında önem kazanmaya başlayan“sürdürülebilirlik”kavramının kapsadığı çevre, ekonomik ve sosyal alanlar mimarinin de önemle yaklaştığı konulardandır. Bu doğrultuda gelişen sürdürülebilir ve enerji duyarlı yapıların, hem yapım sistemleri hem tasarım kriterleri hem de malzeme seçimi konuları üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Çevre duyarlı yapıların temel bileşenlerinden biri olan yapı malzemeleri, üretim sürecinden başlayarak şantiye, kullanım ve kullanım sonrası süreçte hem çevre ile olan ilişkisi hem enerji tasarrufundaki rolü hem de yapının çevresiyle kurduğu fiziksel ilişkisi ile sürdürülebilirliğin gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu bilgiler ışığında bu çalışma kapsamında, sürdürülebilir ve enerji etkin yapılarda malzeme seçimi ulusal ve uluslararası literatürden seçilen yapı örnekleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The environment, financial and social ranges secured by the concept of“sustainability”which has begun to pick up significantly in each range of life since the conclusion of the 20th century, are the points that planners have come close to. In this direction, studies on both construction systems, design criteria and material selection issues of sustainable and energy sensitive structures are carried out. Building materials, one of the basic components of environmentally sensitive structures, contribute to the development of sustainability through the process of production, the site, the use and the recycling process after use, both in relation to the environment and in the role of energy saving as well as in the physical relationship established by the environment. In the light of this information, the selection of materials for sustainable and energy sensitive structures has been examined through selected examples of national and international literatüre.