Olta balıkçılığında çapraz iğnelerle yakalanan balıklarda av sonrası yaşama oranı
The rate of survival in fish after cought by kirbed hooks in angling
- Tez No: 483530
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN AKAMCA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Ekim 2010 tarihinden Ocak 2011 tarihine kadar, Yumurtalık bölgesinde, iki av alanında yürütülmüştür. Araştırmada sportif olta balıkçılığı ile yakalanan türlerin yaşama oranları üzerine etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplamda 3 familyaya ait 8 tür yakalanmış ancak sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için değerlendirmeler en çok yakalanan 3 tür üzerinde yapılmıştır. Değerlendirmelerin yapıldığı türler Sparus aurata (160) adet birey, Diplodus sargus (68) adet birey, Diplodus vulgaris (44) adet birey olmuştur. Çalışmada 4, 6 ve 8 numaralı çapraz iğneler kullanılmıştır. Yakalanan örnekler üzerinde ölüm oranını etkileyecek 6 faktör değerlendirilmiştir. Bu faktörler, havaya maruz kalma süreleri, iğne numarası, iğne pozisyonu, kanama, iğne kesme, yakalama derinliği olmuştur. Bu 6 değişken, lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiş ve önem aralığı (P˂0.05) olmuştur. İstatistiki olarak önem arzeden faktörlerin; iğne kesme, iğne pozisyonu, havaya maruz kalma olduğu belirlenmiştir (P˂0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in two fishing areas in the Yumurtalik region from October 2010 to January 2011. The aim of this study was to determine the factors affecting the survival rates of the species caught by sport angling. In total 8 species of 3 families were caught, but to get healthy results, the evaluations were carried out on the 3 most caught species. Species on which the assessments are made, Sparus aurata; (160) individuals, Diplodus sargus; (68) individuals, Diplodus vulgaris; (44) individuals. 4, 6 and 8 kirby hooks needles were used in the study. Six factors that would affect the mortality rate on the captured samples were evaluated. These factors were air exposure times, hooks number, hooks position, bleeding, hooks cutting, depth of capture. These 6 variables were evaluated by logistic regression analysis and the significance interval was P< 0.05.