Doğu Akdeniz bölgesinde bazı sert çekirdekli meyve ağaçlarında ölü doku, sakızlanma ve geriye doğru ölüme neden olan Botryosphaerıaceae türlerinin yaygınlığı ve tanılanması
Identification and prevalence of Botryosphaeriaceae species causing dieback, gummosis and canker on some stone fruit trees in the Eastern Mediterranean region
- Tez No: 483534
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES KAYIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde şeftali, nektarin, erik ve kayısı ağaçlarında, kuru dal, ölü doku, zamklanma ve geriye doğru ölüme neden olan Botryosphaeriaceae grubu hastalık etmenlerinin türlerini ve yaygınlık oranlarını saptamak için Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illeri kapsamında toplam 496 meyve bahçesinde 2015-2016 yılları arasında sörvey çalışmaları yürütülmüş ve hastalıklı bitki doku örnekleri toplanmıştır. Doğu Akdeniz Bölgesi'nde hastalık yaygınlığı ortalama %32.3 olarak saptanmıştır. İller bazında hastalık yaygınlığı değişkenlik göstermiş olup, en yüksek hastalık yaygınlığı %44.1 ile Adana ilinde saptanmış ve bunu sırasıyla Mersin (%36.1), Hatay (%17.1) ve Osmaniye (%16.4) illeri izlemiştir. Sörvey yapılan 496 bahçeden 29'unda hastalık etmenleri saptanmış ve 64 adet patojenik Botryosphaeriaceae izolatı elde edilmiştir. İzolatlar konidial morfolojileri, kültürel özellikleri ve rDNA-ITS ve -tubulin genlerinin baz dizi analizlerine göre Diplodia seriata, Botryosphaeria dothidea, Lasiodiplodia theobromae, L. pseudotheobromae, Neofusicoccum parvum ve N. vitifusiforme olarak tanılanmıştır. Patojenisite testlerine göre şeftali, erik ve kayısı ağaçlarında en virülent tür sırasıyla N. parvum, L. pseudotheobromae ve Diplodia seriata'nın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the surveys were carried out in 496 orchards to estimate the prevalence and identification of Botryosphaeriaceae species causing wilting, branch and stem canker, dieback and gummosis on the trunk of peach, nectarine, plum and apricot trees in the Eastern Mediterranean Region including Adana, Mersin, Osmaniye and Hatay provinces, during the 2015 and 2016 and diseased plant samples were collected. The disease prevelance in the Eastern Mediterranean Region was determined as 32.3%. Disease prevalence was varied across provinces. Accordingly, the highest disease prevalence was recorded in Adana (44.1%) and followed by Mersin (36.1%), Hatay (17.1%) and Osmaniye (16.4%) provinces respectively. The pathogenic fungi were found in 29 orchards out of 496 surveyed and 64 pathogen isolates were obtained. The isolates were identified as Diplodia seriata, Botryosphaeria dothidea, Lasiodiplodia theobromae, L. pseudotheobromae, Neofusicoccum parvum and N. vitifusiforme based on conidial morhology, cultural characteristics and sequence analysis of the rDNA-ITS and β-tubulin genes. Based on pathogenicity tests, the most virulent species on peach, plum and apricot trees were N. parvum, L. pseudotheobromae and L. theobromae, respectively.