Adana'da tüketime sunulan bazı balıkların Aeromonas hydrophila açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the presence of Aeromonas hydrophila in some fishes consumed in Adana
  1. Tez No: 483535
  2. Yazar: BİLGEN BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL VAR ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Adana'da tüketime sunulan Gökkuşağı alabalığı, Levrek ve Çipura örneklerinde Aeromonas hydrophila varlığını ve yaygınlığını ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışmada, örneklerin genel hijyenik durumunun değerlendirilmesi amacıyla toplam aerobik mezofilik bakteri, koliform bakteri, psikrotrof bakteri, E .coli ve E. coli 0157:H7 analizleri yapılmştır. Çalışmada toplam 63 balık örneği incelenmiştir. Örneklerden sadece Çipura balığından 3 adet Aeromonas spp. izole edilmiş bunlardan 2 tanesi Aeromonas hydrophila ve 1 taneside Aeromonas salmonicida masoucida/achromogenes olarak tanımlanmıştır. Toplam aerobik mezofilik bakteri içeriği (TAMB) Gökkuşağı alabalığı, Çipura ve Levrek balıklarının kas, deri ve bağırsak içeriği örneklerinde 6x103-4x1010 kob/g (cm2) aralığında olarak bulunmuştur. Koliform mikroorganizmalar Gökkuşağı alabalığı, Çipura ve Levrek balıklarının kas, deri ve bağırsak içeriği örneklerinde 1100EMS/g (cm2) aralığında bulunmuştur. Koliform bakterilerin kültürel sayım yöntemi ile sonucunda elde edilen değerler, Gökkuşağı alabalığı, Çipura ve Levrek balıklarının kas, deri ve bağırsak içeriği örneklerinde 1x102-2x109 kob/g (cm2) aralığında bulunmuştur. E.coli varlığı değerlendirildiğinde Gökkuşağı alabalığı, Çipura ve Levrek balıklarının kas, deri ve bağırsak içeriği örneklerinde 1100EMS/g (cm2) aralığında bulunmuştur. Örneklerde bulunan E.coli'lerin E.coli Tip I olduğu gözlenmiştir. Örneklerin hiçbirinde E. coli O157:H7'e rastlanılmamıştır. Psikrotrof bakteri, Gökkuşağı alabalığı, Çipura ve Levrek balıklarının kas, deri ve bağırsak içeriği örneklerinde 1x102-6x107 kob/g (cm2) aralığında bulunmuştur. Sonuç olarak Aeromonas hdyrophila varlığının bulunduğu tek balık türü Çipura balığı iken TAMB, koliform bakterileri, E.coli Tip I ve psikrotrof bakteri bakımından en kirli balık Gökkuşağı Alabalığı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the presence and the prevalence of Aeromonas hydrophila in the samples of Rainbow trout, Sea bream and Perch fish. Besides, in the samples a total aerobic mesophilic bacteria, coliform bacteria, psychrotrophic bacteria, and E. coli analyzes were carried out in order to evaluate the general hygienic condition. A total of 63 fish samples were studied in the study. Three Aeromonas spp. 2 of them were identified as Aeromonas hydrophila and 1 as Aeromonas salmonicida masoucida / achromogenes. The total aerobic mesophilic bacteria (TAMB) was found in the range of 6x103-4x1010 cfu / g (cm2) in the samples of Rainbow trout, Sea bream and Perch fish's muscle, skin and intestinal contents. Coliform microorganisms were found in the range of 1100EMS / g (cm2) in the samples of rainbow trout, sea bream and perch fish's muscle, skin and intestinal contents. Values obtained as a result with cultural counting method of coliform group bacteria were found to be in the range of 1x102-2x109 cfu / g (cm2) in the muscular, skin and intestinal contents of Rainbow trout, sea bream and sea bass fish. When E.coli was assessed ıt was found in the range of 1100EMS / g (cm2) in the samples of rainbow trout, sea bream and perch fish's muscle, skin and intestinal contents. The E. coli found in the samples were observed to be E. coli Type I and no E. coli O157: H7 was found in any of the samples. Psychrotrophic bacteria were found in the range of 1x102-6x107 cfu / g (cm2) in the muscular, skin and intestinal contents of Rainbow trout, sea bream and perch fish. As a result, the only species of fish that Aeromonas hdyrophila was found is sea bream. While in terms of TAMB, coliform bacteria, E. coli Type I and psychrotroph bacteria, the rainbow trout was found as the most dirty fish .