Bazı çilek çeşitlerinde, kalsiyum ve bor uygulamalarının verim ve meyve kalite kriterleri üzerine etkileri
Some strawberry cultivars, application of calcium and boron effects on yield and fruit quality criteria
  1. Tez No: 483541
  2. Yazar: GÖZDE NOĞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ PAYDAŞ KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmada Rubygem, Kabarla, Sweet Ann, Osmanlı ve Sevgi çilek çeşitlerine yapılan kalsiyum ve bor uygulamalarının meyve kalite kriterleri ve verim üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma 2015-2016 sezonu boyunca İspanyol tipi yüksek tünelde ve Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölüm laboratuvarlarında yürütülmüştür. Denemede kontrol (su), Ca (Kalsiyum klorür,5 kez), B (Bor,3 kez) ve Ca+B (5 kez Ca, 3 kez B) uygulamaları yapılmıştır. Yapılan uygulamaların meyve ağırlığı, meyve et sertliği, pazarlanabilir meyve miktarı, titre edilebilir asitlik, pH ve renk değerleri üzerine etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Uygulamaların verim değeri üzerine olumsuz etki yaptığı gözlemlenmiştir. Yetiştirme sezonu boyunca yapraktan yapılan kalsiyum klorür ve bor uygulamalarının yapraktaki bitki besin elementleri üzerine farklı etkiler yaptığı belirlenmiştir. Deneme sonucunda yaprak N, Ca, Zn, Cu, B içerikleri olumlu yönde etkilenirken, P, K Mg, Fe ve Mn değerleri üzerine bir etki yapmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of calcium and boron implementation on fruit quality criteria and yield of Rubygem, Kabarla, Sweet Ann, Osmanlı and Sevgi strawberry varieties were investigated. The research was conducted during the 2015-2016 season in a Spanish-type high tunnel and in the laboratories of the Department of Garden Pigments at Cukurova University. In the experiment, control (water), Ca (Calcium Chloride, 5 times), B (Boron, 3 times) and Ca + B (5 times Ca, 3 times B ) implementations were performed. It has been observed that the implementations made have no effect on fruit weight, fruit hardness, marketable fruit quantity, titratable acidity, pH and color values. It has been observed that implementations have an adverse effect on the yield value. It has been determined that calcium chloride and boron implementations made from the leaves during the growing season have different effects on the plant nutrients. As a result of the experiment, it was observed that leaf N, Ca, Zn, Cu, B contents were affected positively, but had no effect on P, K Mg, Fe and Mn values.