Diferensiyel dönüşüm metodu ve bazı mühendislik problemlerine uygulamaları
Differential transform method and its applications to some engineering problems
  1. Tez No: 483550
  2. Yazar: AYLİN ZEYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU DÖNMEZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, diferansiyel dönüşüm metodunun bir ve daha fazla boyutlu dönüşümlerinin tanımları verilmiştir. İkinci bölümde ise analitik fonksiyonların toplamları, farkları, sabitle çarpımları ve türevleri gibi diferansiyel dönüşümün temel teoremlerinden bazıları sunulmuştur. Üçüncü bölümde, diferansiyel dönüşüm metodunun bazı kısmi diferansiyel denklemlere uygulamaları ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde, kesirli türevli diferansiyel denklemler için geliştirilmiş kesirli diferansiyel dönüşüm metodu takdim edilmiştir. Ayrıca Riemann Liouville ve Caputo kesirli türev tanımları sunulmuş ve lineer olmayan terimlerin diferansiyel dönüşümünde önemli rol oynayan Adomian Polinomları tanımlanmıştır. Beşinci bölümde, kesirli diferansiyel dönüşüm metodunun literatürde iyi bilinen lineer olmayan kesirli adi ve kısmi diferansiyel denklemlere uygulamaları göz önüne alınmıştır. Ayrıca bu metot Bratu tip diferansiyel denklemler ve biyolojik nüfus denklemleri gibi farklı tipteki denklemlere de uygulanmıştır. Elde edilen sayısal çözümler grafikler ve tablolar halinde gösterilmiştir. Son bölümde ise sonuç ve öneriler takdim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of six chapters. In the first chapter, the definitions of one and more dimensional transformations of the differential transformation method are given. In the second chapter, some of the basic theorems of differential transformations such as summations, differences, multiplication with constant and derivatives of analytic functions are presented. In the third chapter, the applications of differential transformation method is applied to the partial differential equations are shown. In the fourth chapter, the fractional differential transformation method which is developed for fractional differential equations is presented. On the other hand, the definition of Riemann Liouville's and Caputo's fractional derivatives are presented and Adomian's polynomials are defined which plays an important role in the differantial transformation of nonlinear terms. In the fifth chapter, the applications of the nonlinear fractional ordinary and partial differential equations are considered. This method is also applied to the which is well-known in the literature Bratu type differential equations and biological population equations. At last the numerical solutions sketched by graphs and shown with graphs and tables. In the last chapter, conclusions and suggestions are presented.