Erzurum çevresindeki peynir işletmelerinde kullanılan peynir mayalarının mikrobiyolojik, duyusal ve teknolojik özelliklerinin tespiti
Determination of microbiological, sensorial and technological characteristics of rennet using in cheese factories around Erzurum
  1. Tez No: 483676
  2. Yazar: AYŞİN CANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, peynir kalitesi üzerinde büyük etkisi olan peynir mayalarının mikrobiyolojik, duyusal, bileşim ve teknolojik özellikleri belirlenmiştir. Peynir mayası (rennet) örnekleri, ülkemizin peynir üretim potansiyelinde önemli bir yeri olan Erzurum ve çevresindeki süt işletmelerinden temin edilmiştir. Toplam 20 adet peynir mayası örneğinde, toplam aerobik mezofilik bakteri (TAMB),koliform bakteri, maya ve küf, Lactobacillusve Lactococsayıları sırasıyla
Özet (Çeviri)
In this research, the microbiological, sensory, composition and technological properties of rennets, which have a major effect on cheese quality, were determined. Rennet samples were obtained from dairy companies in Erzurum and around where there is an important cheese production potential of Turkey.At total 20 pieces of rennet sample, total aerobic mesophilic bacteria (TAMB), coliform bacteria, yeast and mold, Lactobacillus and Lactococcuscounts were