Kırşehir park ve bahçelerindeki ağaç ve çalılar üzerinde gelişen mikrofunguslar
Microfungi that grow on the trees and shrubs in the park and gardens of Kirsehir
  1. Tez No: 483726
  2. Yazar: TUĞBA GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Kırşehir park ve bahçelerinde bulunan ağaç ve çalıları üzerinde 2012-2013 yılları arasında yapılmış bu çalışmada 21 aileden olan 44 tohumlu bitki türünde gelişen 30 ailenin 42 cinsine ait 108 mikrofungus türü tespit edilmiştir. Bu türlerin mantarlar aleminde ki dağılımı: Ascomycota – 4 sınıf, 5 altsınıf, 11 takım, 30 aile, 42 cins ve 108 tür. Konukçu mantar oranı 1:2.4'dir. Çalışma alanının mikobiyotası, trofik yapısı bakımından incelendiğinde; 9 tür (%8.3) fillotrof, 87 tür (%80.6) lignoksilotrof ve 12 tür (%11.1) karpotrof olarak belirlenmiştir. Araştırma alanında mantar-konukçu konsortif ilişkilerine bakıldığında nötr, pozitif, negatif ve antagonist ilişkiler karşımıza çıkmaktadır. Çalışma sonucu ortaya çıkarılan 108 mikrofungus türünün 72'ü tür düzeyinde, 4'sı ise cins düzeyinde Türkiye'de ilk kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2012-2013, during field investigations in park and garden of Kırşehir city center 108 species from 42 genera of micromycetes have been collected and identified. Micromycetes revealed their relationships with 44 species of higher plants from 21 families. Quantitative distribution of the microfungi on taxonomic categories follewed: Ascomycota – 4 classis, 5 subclassis, 11 orders, 30 families, 42 genera and 108 species. The ratio of the number of host plants and number of fungi was on average 1:2.4. Three trophic groups were discerned: phyllotrophes 8.3% (9 species), lignoxylotrophes 80.6% (87 species) and carpotrophes 11.1% (12 species). Neutral, negative, positive and antagonostic interrelations turn out in study area biogeocoenosis between micromycetes and host plants. 4 genera and 72 species from total 108 species of micromycetes were recorded for the first time in Turkey.