İş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerine aykırılık nedeniyle işverenin hukuki sorumluluğu
- Tez No: 807109
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, gerek ülkemizde gerekse de uluslararası alanda, gelişen sanayi ve iş hayatındaki teknolojik gelişmeler, çalışma alanında ortaya çıkan yeni riskler sonucunda iş kazası ve meslek hastalıklarının yaşanma olasılığının da artması ile önemini korumaya devam edecektir. Konunun birçok alanı kapsamına alması nedeniyle iş hukukunun alt bir dalı olarak değil bağımsız bir bilim dalı olarak ele alınıp incelenmesi daha faydalı olacaktır. Türkiye'nin Avrupa Birliğine uyum süreci ile 2005 yılında başlayan müzakereler sonucunda uyum çalışmalarının önemli bir parçasını oluşturan iş sağlığı ve güvenliği konusunda 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile önemli bir adım atılmışsa da çalışma sahasında çalışanlar ve işverenler yönünden detaylı şekilde denetim sağlanamadığından mevzuattan beklenen amacın tam olarak gerçekleştiğini belirtmek mümkün görünmemektedir. Bu çalışmada; işverenlerin iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında çalışanlara karşı yükümlülüklerinin nelerden ibaret olduğunun belirlenmesi ve bu yükümlülüklerin uygulanması yöntemleri ile yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda işverenlerin sorumlulukları kapsamında karşılaşabileceği hukuki sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tezin ilk bölümünde iş sağlığı ve güvenliği kavramlarının açıklanması ve tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş olup ikinci bölümde ise işverenin bu alanda çalışanlara karşı yükümlülükleri ele alınmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise işverenin hukuki sorumluluğunun kapsamı irdelenmiştir. Tezin hazırlanmasında, literatür taraması yöntemi kullanılmış ve bu alanda mevcut mahkeme içtihatlarına yer yer değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety will continue to be of paramount importance, both domestically and internationally as a result of technological advances in the developing industry and business life, as well as increase in the likelihood of occupational accident and diseases due to the emergence of new risks in the workplace. Thus, studying this topic as an independent discipline rather than a subfield of labour law would be more benefical, given that it encompasses numerous subjects. In 2005, with the commencement of Turkey's European Union accession process, there were negotiations that bore the enactment of Occupational Health and Safety Law no. 6331, which is considered an essential aspect of the accession efforts. However, since detailed control regarding emloyees and employers in the workplace could not be achieved, the legislation's intended purpose was not met. The purpose of this study is to determine the obligations of employers towards employees in ensuring occupational heath and safety, as well as to evaluate the methods of implementing these obligations and the legal consequences that employers may face if they fail to fulfil the obligations within the scope of their responsibilities. In the first chapter of the thesis, the explanation of the principles of occupational health and safety and its historical evolution are emphasised, while in the second chapter, the obligations of the employer towards the employees inthis area are explored. The third and last section of the thesis scrutinises the scope of the employer's legal obligations. The literatüre review method was utilised in preparing the thesis, and existing court case judgements inthis area were constantly cited.