Bazı ileri kademe pamuk hatlarının Diyarbakır ekolojik koşullarında pamuk verimi ve lif kalite özellikleri yönünden araştırılması
Investigation of some advanced stage cotton lines in terms of cotton yield and fiber quality characteristics in Diyarbakir ecological conditions
- Tez No: 947093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır ili Bismil ilçesi Tepe Mahallesi'nde G. hirsutum L. türüne ait 15 ileri kademe pamuk hattı ile birlikte BA-1010, May-455, Novelia ve Bossa-159 çeşitleri malzeme olarak yararlanılmış ve deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada pamuk kütlü verimi, tek koza kütlü pamuk ağırlığı, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, lif inceliği, lif uzunluğu, lif kopma dayanıklılığı ve iplik olabilirlik indeksi özellikleri yönünden incelenmiş; genotiplerin özelliklere ilişkilerinin performansları incelenmiştir. İncelenen tüm bu kriterler bakımından istatistiksel açıdan genotipler arasında önemli farklılıkların olduğu saptanmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda, Kütlü pamuk verim özelliği yönü ile Hat-12, Tek koza kütlü pamuk ağırlığı özelliği yönü ile Hat-5, Hat-14, Çırçır randımanı özelliği yönü ile Hat-3, Hat-4, Hat-9, Hat-11, Hat-15, 100 tohum ağırlığı özelliği yönünden Hat-5, İplik olabilirlik indeksi yönünden Hat-2, Hat-10, Hat-11, Hat-14, Lif inceliği özelliği yönünden Hat-3, Hat-13, Lif uzunluğu özelliği yönünden, Hat-7, Lif mukavemeti özelliği yönünden Hat-2, Hat-3, Hat-9, Hat-10 ve Hat-14 genotiplerinin en iyi değerlerin alındığı grubu oluşturduğu saptanmıştır. Tüm özellikler dikkate alındığında, Hat-12, Hat-2 ve Hat-11 genotiplerin tescile aday olarak seçilmesi ve üretime sokulması gerekmektedir. Bu genotiplerin yetiştirilmesi ile üretime katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Tepe Neighborhood of Bismil district of Diyarbakır province, using 15 advanced cotton lines belonging to G. hirsutum L. species and BA-1010, May-455, Novelia and Bossa-159 varieties as material and the experiment was carried out according to randomized block design with 4 replications. In the study, cotton seed yield, single boll seed cotton weight, ginning efficiency, 100 seed weight, fiber fineness, fiber length, fiber breaking strength and yarn feasibility index traits were examined; the performances of the relationships between genotypes and traits were examined. It was determined that there were statistically significant differences among the genotypes in terms of all these criteria examined. As a result of the evaluation, it was determined that the best values were obtained from Line-12 for seed cotton yield trait, Line-5, Line-14 for single boll seed cotton weight trait, Line-3, Line-4, Line-9, Line-11, Line-15 for ginning yield trait, Line-5 for 100 seed weight trait, Line-2, Line-10, Line-11, Line-14 for yarn feasibility index, Line-3, Line-13 for fiber fineness trait, Line-7 for fiber length trait, Line-2, Line-3, Line-9, Line-10 and Line-14 genotypes. When all traits are taken into consideration, Line-12, Line-2 and Line-11 genotypes should be selected as candidates for registration and put into production. It is thought that the cultivation of these genotypes will contribute to production.