Effects of accountants' demographic characteristics on ethical behaviors
Muhasebe çalışanlarının etik davranışlarına demografik değişkenlerin etkisi
  1. Tez No: 483815
  2. Yazar: BURAK KARAKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜROL DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Meslek farkı gözetmeksizin, meslek etiğinin bir mesleğin icra sürecinde ve saygınlığının sürdürülebilir kılınmasında son derece önemli bir kavram olduğunu söylemek mümkündür. Meslek etiği ve etik davranış sergilemek, özellikle örgütlerin finansal sonuçlarını direkt olarak etkileyebilen muhasebe alanında ayrıca önemlidir. Küresel dünyada, sürdürülebilirliklerini korumak ve kâr paylarını arttırmak zorunda olan günümüz örgütlerinin bu amaç ve hedefleri doğrultusunda etik olmayan davranışlar sergiledikleri görülmektedir. Muhasebe mesleğini icra eden bireylerin etik olmayan davranışlar sergilemesi, örgütlerin finansal sonuçlarının yanıltıcı şekilde ortaya çıkmasını ve dolayısıyla paydaşların yanıltıcı bilgiler edinmesine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, muhasebe mesleğine mensup bireylerin sergiledikleri etik olmayan davranışları etkileyen faktörlerin araştırılması ve bu faktörlerin muhasebe meslek mensuplarının demografik değişkenleri ile ilişkili olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmanın temel amacı doğrultusunda meslek mensuplarına anket uygulanmıştır. . Elde edilen bulgulara göre demografik değişkenlerin etik davranışa ilişkin faktörlerin bazıları üzerinde etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Without discriminating, business ethics is an important concept for conducting a sustainable business. Business ethics and ethical behavior and behaving ethical during the activities directly effects organizations financial results. In global world, for protecting sustainability and increasing profit margins, todays organization sometimes behave unethical during the financial activities conducting and recording processes. The unethical behaviors of the accounting professionals who conduct accounting activities directly affect the financial results of the companies and these results would be misleading. In this context, in this research, investigating the factors which have effect on unethical behavior of accounting professionals and to find out if these factors do have relationship with the accounting professionals demographic characteristics are the main targets. According to these aims, a questionnaire is implemented to the accounting professionals to find out whether there is a relationship or not. According to the findings, demographic characteristics do have effect on some factors which are related to the ethical behavior of the accountant professionals.