Makyavelist kişilik özelliğinin ve etik yönelimin whistleblowing niyeti üzerine etkisi ve bu etki üzerinde kişinin dini yönelim düzeyinin aracılık rolü: Türkiye'de hizmet sunan muhasebeciler üzerine bir araştırma
The effect of machiavellian personality and ethical orientation on whistleblowing intention and the mediating role of one's religious orientation level on this effect: A Study on accountants providing service in Turkey
- Tez No: 900292
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSEL HACIHASANOĞLU, DOÇ. DR. FURKAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de faaliyet gösteren muhasebecilerin; etik yönelimleri, makyavelist özellikleri, dindarlık düzeyleri ve whistleblowing niyeti arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın verileri Türkiye'de faaliyet yürüten muhasebeciler ile yapılacak bir anket aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışma sonucunda etik ideolojinin iki boyutundan biri olan görelilik ve makyavelizm'in muhasebecilerin whistleblowing niyetleri üzerinde olumsuz etkisi olması ve etik ideolojinin diğer boyutu idealizmin ve dindarlık düzeyinin whistleblowing niyetleri üzerinde olumlu etkisi olması beklenmektedir. Ayrıca araştırma, kapsamında dindarlık düzeyinin whistleblowing davranışına aracılık edip etmediğinin araştırılması da yapılmıştır. Bu çalışma, gelişmekte olan pazarlardan birinde mevcut olan etik konulara ilişkin anlayışımızı geliştirmeye çalışmaktadır. Ek olarak, muhasebe eğitimcileri için bazı çıkarımlar sunmaktadır.Çalışma sonucunda çalışma kapsamında incelenen demografik faktörlerin whistleblowing niyetini belirleyici önemli bir rolü olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the ethical orientations, Machiavellian characteristics, religiosity levels and whistleblowing intentions of accountants operating in Turkey. The data for the study were obtained through a survey conducted with accountants operating in Turkey. As a result of the study, it is expected that one of the two dimensions of ethical ideology, relativism and Machiavellianism, will have a negative effect on accountants' whistleblowing intentions, while the other dimension of ethical ideology, idealism and religiosity, will have a positive effect on whistleblowing intentions. In addition, the study also investigates whether the level of religiosity mediates whistleblowing behavior. This study attempts to improve our understanding of ethical issues in one of the emerging markets. In addition, it offers some implications for accounting educators.As a result of the study, it was found that the demographic factors examined in the study do not have a significant role in determining whistleblowing intentions.